فشار اوکراین به کنگره آمریکا برای دریافت جنگنده «اف-16»

بایدن ماه گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا با درخواست اوکراین برای تحویل جنگنده «اف- 16» ساخت شرکت «لاکهید مارتین» موافقت می‌کند، پاسخ منفی داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران آمریکایی تاکید دارند که مسئولان اوکراینی از اعضای کنگره آمریکا می‌خواهند، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را برای تحویل جنگنده «اف- 16 » به کی‌یف، زیر فشار بگذارند.

به گفته نمایندگان کنگره، مسئولان اوکراینی تاکید کردند که این جنگنده‌ها، قدرت اوکراین برای حمله به یگان‌های موشکی روسیه با استفاده از راکت‌های ساخت آمریکا را ارتقاء می‌دهند.

این درخواست‌ها اوایل هفته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ و در جریان گفت‌وگو میان مقامات اوکراینی از جمله دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه با اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان، مطرح شد.

سناتور مارک کلی، شامگاه شنبه 29 بهمن به «رویترز» اظهار داشت: «آنها به ما گفتند برای درهم‌شکستن پدافند هوایی دشمن، نیاز به جنگنده اف-16 دارند تا بتوانند پهپادهای خود را به پشت خطوط مقدم روسیه، هدایت کنند.»

مارک کلی، فضانورد پیشین آمریکایی است که تجربه پرواز با جنگنده‌های نیروی دریایی ایالات متحده در جنگ را دارد.

مخالفت بایدن

بایدن ماه گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا با درخواست اوکراین برای تحویل جنگنده «اف- 16» ساخت شرکت «لاکهید مارتین» موافقت می‌کند، پاسخ منفی داده بود.

کلی و سه قانونگذار دیگر در گفت‌وگو با «رویترز» در مورد رایزنی‌های خود با مقامات اوکراینی، اظهار داشتند، بر این باورند که حمایت کنگره از تحویل جنگنده «اف-16» به اوکراین، در حال افزایش است.

عملیات نظامی روسیه در اوکراین تا چند روز دیگر اولین سال خود را پشت سر خواهد گذاشت. این در حالی است که ارتش روسیه می‌کوشد، کنترل خود بر مناطق شرقی اوکراین را گسترش دهد.

از سویی، کی‌یف همچنان در حال دریافت حمایت نظامی و لجستیکی از متحدان خود است و نبردها میان طرفین با شدت هرچه‌ تمام‌تر تداوم دارد.

تحولات میدانی

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای اوکراینی بامداد یکشنبه 30 بهمن، مناطق ورشیلوسکی، کیفسکی و کالینینسکی در شهر دونتسک را هدف رگبار موشک‌های لهستانی و چکی «وامپیر» قرار دادند. ده‌ها موشک به مناطق حساس شهر اصابت کرد ولی تا این لحظه گزارشی از کشته‌ها و مصدومان در دست نیست.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه از کشته‌شدن بیش از 300 سرباز اوکراینی و انهدام یک سامانه راداری ساخت آمریکا و همچنین تخریب انبارهای مهمات و کانون استقرار پهپادهای ارتش اوکراین خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید