ناتو: به روسیه اجازه پیروزی در اوکراین را نخواهیم داد

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد که جنگ اوکراین نه تنها در قاره اروپا بلکه بر امنیت کل جهان تاثیر گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی از کشورهای عضو ناتو خواست تا حمایت نظامی خود از اوکراین را افزایش دهند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، استولتبرنگ، شنبه 28 بهمن در اظهاراتی گفت: «باید حمایت خود را از کی‌یف دوچندان کنیم. زیرا ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه به جای صلح برای انجام حملات بیشتری آماده می‌شود.»

دبیرکل ناتو افزود، پوتین در حال آماده‌کردن هزاران سرباز است و برای دریافت تسلیحات با ایران و کره شمالی گفت‌وگو می‌کند.

استولتبرنگ همچنین به نگرانی برخی کشورها برای ارائه تسلیحات بیشتر به اوکراین و افزایش احتمالی تنش‌ها با روسیه اشاره کرد و گفت: «هیچ کاری بدون خطر نیست. جهان نباید به پوتین اجازه پیروزی دهد.»

او تصریح کرد: «آن‌چه که امروز در اروپا رخ می‌دهد، ممکن است فردا در آسیا اتفاق افتد.»

نظام‌های اقتدارگرا

استولتبرنگ بر اهمیت یکپارچگی ناتو در مرحله کنونی تاکید کرد و خواستار افزایش شمار اعضای این پیمان نظامی شد.

این سیاستمدار اروپایی با تاکید بر این‌که جنگ اوکراین باید به درس عبرتی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: «حمله روسیه به اوکراین خطرهای وابستگی بیش از حد اروپا به نظام‌های اقتدارگرا را نشان داد.»

برنامه‌ توسعه‌طلبانه پوتین

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور داشت و با تاکید بر «نیاز اوکراین» به تجهیزاتی که به «بقای» این کشور کمک می‌کند، خواستار «افزایش تلاش‌ها برای سرعت‌بخشیدن به حمایت نظامی از نیروهای اوکراین برای مقابله با حمله روسیه» شد.

فون در لاین گفت: «ما باید حمایت گسترده مورد نیاز برای شکست برنامه‌های توسعه‌طلبانه پوتین را ادامه دهیم.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز گذشته و در اولین روز برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرده بود که جنگ اوکراین، نه تنها در قاره اروپا بلکه بر امنیت کل جهان تاثیرگذار است.

او افزود، ناتو با ارائه سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته به اوکراین، به پشتیبانی از این کشور ادامه خواهد داد.

این دوره از کنفرانس امنیتی مونیخ تنها یک هفته پیش از اولین سالگرد جنگ اوکراین برگزار می‌شود. روسیه در 24 فوریه سال گذشته عملیات نظامی خود را در خاک اوکراین آغاز کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید