شمار جان‌باختگان زلزله در ترکیه و سوریه از مرز 45 هزار نفر گذشت

سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، دو روز پس از اعلام فراخوان جمع‌آوری 400 میلیون دلار برای مردم سوریه، از جهانیان درخواست کرد که بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت از عملیات امدادی در ترکیه جمع‌آوری شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با رنگ‌باختن امیدها برای نجات افراد زنده از زیر آوار، شمار قربانیان زلزله ویرانگر 7.8 ریشتری در ترکیه و سوریه با گذشت 12 روز از وقوع آن، به بیش از 45 هزار نفر رسیده است.

به گفته مسئولان و منابع پزشکی، تنها در ترکیه 39,672 هزار و در سوریه در حدود 5,400 نفر در اثر زلزله مهیب، جان خود را از دست دادند که آمار تایید شده جان‌باختگان را به بیش از 45 هزار نفر رساند.

شایان ذکر است که زلزله سحرگاه دوشنبه 15 بهمن به بزرگی 7.8 ریشتر و ساعاتی بعد با قدرت 7.6 ریشتر و صدها پس‌لرزه شدید در جنوب ترکیه و شمال سوریه به وقوع پیوست که خسارات جانی و مادی زیادی را در دو کشور بر جای گذاشت.

فراخوان سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت، جمعه 28 بهمن برای جمع آوری 84.5 میلیون دلار به هدف تامین نیازهای بهداشتی پس از زلزله ترکیه و سوریه فراخوان داد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «درخواست اولیه به وضعیت بهداشتی دو کشور پس از این فاجعه انسانی، تهدیدات اصلی در زمینه بهداشت، نحوه پاسخ‌گوئی سازمان جهانی بهداشت پس از زلزله و اولویت‌های تعامل با پیامدهای بهداشتی در دو کشور می‌پردازد.»

سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، دو روز پس از اعلام فراخوان جمع‌آوری 400 میلیون دلار برای مردم سوریه، از جهانیان درخواست کرد که بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت از عملیات امدادی در ترکیه جمع‌آوری شود.

شایان ذکر است که نجات‌یافتگان در مناطق گسترده زلزله‌زده، در چادرها، مساجد، مدارس یا خودروها، در سرمای شدید نزدیک صفر درجه زمستان، شب را سپری می‌کنند.

50 هزار خانوار بی‌سرپناه

سازمان جهانی بهداشت، نگرانی خود را به ویژه در مورد ایمنی مردم در شمال غربی سوریه که شاهد بیشترین تلفات زمین‌لرزه بود، ابراز کرد که بسیاری از آنها، با ورود آذوقه عمدتاً به دیگر مناطق زلزله‌زده، احساس می‌کنند که به فراموشی سپرده شده و به حال خود رها شده‌اند.

بر اساس آمارگیری انجام‌شده توسط سازمان‌های غیردولتی، حدود 50 هزار خانوار در شمال غرب سوریه به چادر یا سرپناه فوری نیاز دارند.

به گزارش سازمان ملل متحد، حدود 143 کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه از 9 فوریه از طریق گذرگاه‌های «باب الهوا» و «باب‌السلامه» در مرز با ترکیه تا عصر پنج‌شنبه وارد شمال غرب سوریه شد.

نجات مردی 45 ساله بعد از 278 ساعت

اخبار نجات معجزه‌آسای برخی از افراد از زیر صدها تن آوار، یادآور طعم خوش امیدواری است. در این رابطه هاکان یاسین اوغلو(45 ساله)، 278 ساعت پس از زلزله در منطقه دفنی در هاتای ترکیه، زنده از زیر آوار بیرون کشیده شد.

همچنین مصطفی افجی از اهالی هاتای نیز بعد از 261 ساعت (11 روز) از زیر آوار زنده بیرون آمد و اولین پرسشی که کرد در صحبت با یکی از بستگان از طریق تلفن همراه بود که جویای احوال مادرش شد.

زلزله 5.2 ریشتری

در این گیرودار، مرکز لرزه‌نگاری اروپا - مدیترانه گزارش داد که پس‌لرزه‌ای به بزرگی 5.2 ریشتر، شامگاه پنج‌شنبه در سواحل اسکندرون به ثبت رسید و ساکنان حلب، لاذقیه، ادلب، حماه، حمص، سواحل سوریه و مناطق شمالی لبنان نیز آن را احساس کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید