بن فرحان: سعودی با آمریکا در رابطه با امنیت و ثبات منطقه همکاری می‌کند

وزیر خارجه سعودی: اشاعه تسلیحات در منطقه به نفع نیست و ما خواهان عاری شدن منطقه خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی طی سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، با اظهار این‌که اشاعه تسلیحات مفید نبوده و به امنیت منطقه و جهان آسیب می‌رساند، گفت از قبل درباره تسلیحات پهپادی ایران که اکنون زیرساخت‌های شهری اوکراین را هدف قرار می‌‌دهد، هشدار داده بودیم.

بن فرحان شنبه 29 بهمن در جلسه گفت‌وگو در کنفرانس مونیخ ضمن تاکید این‌که سعودی با آمریکا در رابطه با امنیت و ثبات منطقه همکاری می‌کند، گفت در برخی مسائل با واشینگتن اختلاف‌نظر داریم و این امر کاملاً علنی و معلوم است.

او همچنین توضیح داد که سعودی در روابط‌ خود با آمریکا منافع ملی خود را در نظر می‌گیرد و در راستای حفظ ثبات بازارهای جهانی نفت می‌کوشد.

وزیر خارجه سعودی همچنین در این کنفرانس گفت:«روابط‌مان با روسیه خوب است و این برای همگان و بازنگهداشته ماندن درهای گفت‌وگو مفید است.»

بن فرحان نیز موضع شورای همکاری خلیج را یکپارچه دانست و تاکید کرد که این شورا بر این اساس از انجام گفت‌وگو برای حل بحران اوکراین حمایت کرده و با استفاده از قدرت برای حل مشکلات مخالف است.

او همچنین با تاکید بر این که پادشاهی عربی سعودی به گفت‌وگو با کییف و مسکو برای دست‌یابی به فرصت‌های حل ادامه می‌دهد افزود:«از روسیه و اوکراین درباره تمایل هر دو آنها به مذاکره شنیده‌ایم اما مسائل بین آنها پیچیده است».

توافق هسته‌ای ایران

شاهزاده بن فرحان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت خواهان بازگشت به توافق هسته‌ای ایران با دیدگاهی فراگیر و مشارکت خلیجی هستیم.

او در ادامه سخنان خود در این‌باره گفت که دستیابی کشوری متخاصم به سلاح هسته‌ای همه را به درنظر گرفتن گزینه‌های ممکن ترغیب می‌کند.

بن فرحان همچنین گفت:«از تمایل طرف ایرانی‌ برای نشست و گفت‌وگو با ما شنیده‌ایم».

عاری شدن خاورمیانه از سلاح هسته‌ای

وزیر خارجه سعودی در سخنرانی خود با بیان این‌که «اشاعه تسلیحات در منطقه به نفع نیست» گفت «ما خواهان عاری شدن منطقه خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای هستیم».

او نیز گفت: «جنگ‌ها و اختلافات در جهان برای ما نگران کننده است».

اوضاع سوریه

در ارتباط با اوضاع سوریه وزیر خارجه سعودی گفت:«اجماعی در جهان شکل گرفته مبنی بر این‌که وضعیت کنونی در سوریه نباید ادامه یابد».
او افزود:« باید به وضعیت پناهجویان سوری در خارج و امور انسانی در داخل این کشور رسیدگی شود».

تنش‌آفرینی در سرزمین‌های فلسطینی

در اشاره به مساله فلسطین، بن فرحان گفت:«تنش‌ها و از طرفی شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی همچنان ادامه دارد و این پیام‌آور صلح نیست».

سعودی بزرگترین اقتصاد در منطقه

وزیر خارجه سعودی در بخش دیگری از اظهارات خود در کنفرانس مونیخ با بیان این که «پادشاهی عربی سعودی بزرگترین اقتصاد و بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در منطقه دارد» بر رویکرد توسعه‌محور در سیاست خارجی کشورش و در اولویت قرار دادن منافع ملی آن در روابط با دیگر کشورها تاکید کرد.

چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی

وزیر خارجه سعودی همچنین بر عزم ریاض برای ادامه تنوع‌بخشی به منابع اقتصادی و اجرای برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی و خدمت به منافع ملی این کشور از طریق تقویت روابط آن با شرکایش در منطقه و کشورهای غربی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید