لوکاشنکو قبل از دیدار با پوتین: روسیه به لحاظ قانونی و اخلاقی متحد بلاروس است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: اعضای ناتو، با ژستی معصومانه، طرف بودن خود در منازعه اوکراین را انکار می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که روسیه «به لحاظ قانونی و اخلاقی متحد ما است.»

لوکاشنکو پنج‌شنبه 27 بهمن و قبل از دیدار روز جمعه با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود در مسکو، طی نشستی کم‌سابقه با رسانه‌های خارجی در مینسک اعلام کرد که ممکن است در آینده، به اعلام بسیج عمومی در کشور وادار بشود.

اعزام نیرو در صورت مواجه‌شدن با حمله

لوکاشنکو افزود که تنها در صورتی اقدام به اعزام نیرو برای نبرد در اوکراین خواهد کرد که کشورش در معرض حمله قرار گیرد.

خبرگزاری بلاروس «بلتا» به نقل از لوکاشنکو آورد که بلاروس در حال آماده‌سازی بالگردهای نظامی است که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی هستند.

سلاح هسته‌ای تاکتیکی

لوکاشنکو بدون ارائه توضیح در این خصوص که چه زمانی سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در کشورش مستقر خواهند شد، گفت که بلاروس نیازی به تسلیحات هسته‌ای استراتژیک ندارد، زیرا از خاک خود اقدام به حمله به آمریکا نخواهد کرد.

روسیه از بلاروس همسایه خود به عنوان سکویی برای آغاز حمله همه‌جانبه به اوکراین در سال گذشته استفاده کرد و ده‌ها هزار سرباز و جنگ‌افزار نظامی را از این کشور روانه اوکراین ساخت تا حمله ناموفق خود را به کییف پایتخت اوکراین، عملی سازد.

دخالت حداکثری ناتو در جنگ اوکراین

از سویی ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه جمعه 28 بهمن اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، عمیقا در منازعه جاری در اوکراین درگیر شده است.

زاخارووا در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «اعضای ناتو، با ژستی معصومانه، می‌کوشند ثابت کنند که طرف درگیری (در اوکراین) نیستند. دخالت (کشورهای ناتو)، حداکثری است و فعالیت (این کشورها) برای سال‌ها و اکنون با رهبری مستقیم رژیم کییف، به اقدامات تحریک‌آمیز دست می‌زند.

«تنش‌آفرینی غیرقابل پیش‌بینی»

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز سه‌شنبه با این بیان که ارسال محموله‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین، عملا «ناتو» را به درگیری کشانده، هشدار داد که این امر ممکن است به تنش‌آفرینی «غیرقابل پیش‌بینی» منجر شود.

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، شویگو گفت: «آمریکا و متحدانش در تلاشند تا درگیری را تا حد امکان، طولانی کنند.»
این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیر کل «ناتو» پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای تاکید کرد: «باید برای رویارویی طولانی مدت با مسکو که از حد و مرز منازعه در اوکراین فراتر می‌رود، آماده باشیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید