طرح دو حزبی سنای آمریکا برای مقابله با تهدید پهپادهای ایران علیه خاورمیانه و جهان

بنا بر این طرح دولت ایالات متحده ترغیب شده و اجازه خواهد داشت که با عراق و کشورهای خلیج برای مقابله با سامانه‌های هوایی بدون سرنشین، قراردادهای تحقیق و توسعه همکاری منعقد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیداهو و سناتور دموکرات، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، طرحی را برای محافظت بهتر از غیرنظامیان در خاورمیانه و جهان در برابر پهپادهای انفجاری ساخت ایران ارائه کردند.

بر اساس متن این طرح که جمعه 28 بهمن در وب‌سایت «استیت نیوزوایر» منتشر شده، این دو سناتور از دو حزب رقیب، نوشته‌اند: «تهدید پهپادهای ایرانی در حال تغییر شکل محیط امنیتی در سراسر خاورمیانه و اروپا است. صدها پهپاد این کشور شرکای بین‌المللی، نیروهای آمریکایی و دیپلمات‌های ما را تهدید می‌کنند.»

این سناتورها همچنین ادامه داده‌اند: «مدت‌هاست که ما راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای ایمن‌تر کردن خود توسعه می‌دهیم. ما مفتخریم که طرحی را برای رسمی کردن توافق‌های تحقیق و توسعه بین ایالات متحده و شرکای دیرینه خاورمیانه‌مان برای تولید سیستم‌هایی معرفی کنیم که با ایران مقابله کنند.»

سناتورهای آمریکایی که این طرح را تنظیم کرده‌اند، همچنین گفته‌اند: «افزایش همکاری‌ها نه تنها به نفع آمریکاست، بلکه بازدارندگی علیه رژیم سرکش ایران و نیروهای نیابتی این کشور است و باعث بازدارندگی در برابر تروریسم و ارتقای ثبات خواهد شد.»

سناتور باب مندز نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من مفتخرم که در معرفی این طرح دو حزبی برای تقویت تعهد ایالات متحده برای مقابله با تهدیدات ناشی از توسعه و تکثیر پهپادهای ایران شرکت می‌کنم. پهپادهای ایرانی تنها تهدیدها به بی‌ثبات کردن جهانی را تشدید کرده‌ و در سراسر خاورمیانه ویرانی به بار آورده‌اند.»

او ادامه داد: «با پهپادهای ایرانی کشورهای امارات، عراق و سعودی هدف قرار می گیرند و تنش‌ها و درگیری‌ها در یمن و سوریه تشدید می‌شود. ایران پهپادهای خود را با مباهات و با آگاهی کامل از این‌که علیه غیرنظامیان بی‌گناه در اوکراین مورد استفاده قرار خواهد گرفت به روسیه می‌فروشد و آنها در این زمینه مقصر هستند.»

به گفته سناتور منندز، این طرح، «به عنوان یک گام مهم رو به جلو در محافظت در برابر حملات هواپیماهای بدون سرنشین و ارتقای امنیت در سراسر جهان از طریق همکاری بین‌المللی با شرکای آمریکایی عمل می‌کند.»

بر اساس این طرح که روز 15 فوریه از سوی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ارائه شده، قانونگذاران آمریکایی به رئیس جمهوری ایالات متحده اجازه می‌دهند و او را ترغیب می‌کنند که با عراق و کشورهای خلیج برای مقابله با سامانه‌های هوایی بدون سرنشین، قراردادهای تحقیق و توسعه همکاری منعقد کند.»

پیشتر نیز کار‌گروهی ویژه متشکل از اعضای شورای همکاری خلیج و ایالات متحده آمریکا، اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران در حمایت از تروریسم و انتشار تسلیحات موشکی و پهپادی آن را «تهدید امنیتی خطرناک علیه منطقه و کل جهان» دانستند.

این کارگروه ویژه مشترک، پنج‌شنبه 27 بهمن، پشتیبانی رژیم جمهوری اسلامی از تروریسم و انتشار تسلیحات موشکی و پهپادی آن در منطقه خلیج و همه مناطق جهان را محکوم کرد.

رویکرد ایران همواره به‌دلیل اقدامات بی‌ثبات‌کننده و پشتیبانی تسلیحاتی و مالی آن از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه و از جمله در عراق، یمن، سوریه و لبنان که امنیت این کشورهای را بر‌هم زده است، مورد انتقاد بوده و محکوم شده است.

در تازه‌ترین مورد از این قبیل اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران، گزارش‌های بین‌المللی و غربی تایید کرده‌اند که رژیم جمهوری اسلامی مدت‌ها است که در همکاری با القاعده به «سیف العدل» رهبر جدید این سازمان تروریستی پناه داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید