رئیس کمیسیون اروپا: باید ماشین جنگی روسیه را تضعیف کنیم

سپاه پاسداران پهپادهای شاهد به روسیه می‌دهد. آنها اکنون تحت ممنوعیت کامل فروش اقلام حساس به روسیه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در اظهاراتی گفت اتحادیه اروپا قصد دارد با اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه مسکو، که تولیدکنندگان ایرانی پهپادهای انتحاری مورد استفاده علیه اوکراین را نیز شامل می‌شود، «ماشین جنگی» روسیه را تضعیف کند.

فون در لاین روز پنج‌شنبه گفت که امیدوار است 27 عضو اتحادیه اروپا، به عنوان بخشی از مجموعه تحریم‌های «گروه 7» در سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، با بسته تحریمی جدید یازده میلیارد یورویی موافقت کنند که مسکو را از دستیابی به تمامی فناوری‌های لازم در میدان نبرد منع می‌کند.

به گفته وی، این بسته به طور ویژه به قصد محروم کردن روسیه از تجهیزات نظامی اساسی است که نمی‌تواند آنها را از جاهای دیگر به دست آورد. این بسته شامل پیشنهادهایی برای تحریم هفت نهاد ایرانی به منظور جلوگیری از استفاده روسیه از پهپادها برای ضربه زدن به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین است.

فون در لاین با اشاره به کالاهای حیاتی مانند ابزارهای الکترونیک، وسایل نقلیه تخصصی، قطعات ماشین‌آلات، قطعات یدکی کامیون‌ها و موتورهای جت گفت: «ما بسیاری از کالاهای صنعتی مورد نیاز روسیه را هدف قرار می‌دهیم که نمی‌تواند آنها را از طریق کشورهای ثالث تامین کند.»

به گفته رئیس کمیسیون اروپا، بروکسل خواهان قرار دادن کنترل صادرات بر روی 47 قطعه الکترونیکی است که قابل استفاده در سیستم‌های تسلیحاتی روسیه از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌ها و هلیکوپترها هستند.

بسته جدید تحریمی همچنین به دنبال محدود کردن بیشتر تولیدکنندگان ایرانی است. به گفته فون در لاین: «سپاه پاسداران پهپادهای شاهد به روسیه می‌دهد. بنابراین ما اکنون هفت نهاد ایرانی را به فهرست فناوری‌های با استفاده دوگانه اضافه می‌کنیم. آنها اکنون تحت ممنوعیت کامل فروش اقلام حساس به روسیه هستند.»

انتظار می‌رود این پیشنهادها در جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گیرد تا در 24 فوریه که سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین است به تصویب نهایی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید