بایدن: در رابطه با انهدام بالن بر فراز آسمان آمریکا از چین عذرخواهی نمی‌کنیم

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد‌ ارتش ایالت متحده‌ هر شی پرنده ناشناس بر فراز آسمان کشور که تهدیدی برای مردم آمریکا باشد را سرنگون می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد در رابطه با سرنگونی بالن چینی بر فراز آسمان آمریکا از پکن عذرخواهی نمی‌کند و افزود که پس از حادثه این بالن، ارتش آمریکا به دقت از آسمان کشور محافظت می‌کند.

بایدن، پنج‌شنبه 27 بهمن پس از انجام آزمایشات پزشکی عادی در کلینک نظامی والتر رید در ایالت مریلاند با اشاره به موضوع بالن چینی، گفت که واشینگتن از ماهیت اشیا پرنده اخیرا سرنگون‌شده اطلاع دقیقی ندارد.

او اظهار داشت، سازمان‌های اطلاعاتی احتمال می‌دهند که این اشیا مرتبط با نهادهای تحقیقاتی باشند.

رئیس جمهوری آمریکا بیان کرد که تاکنون دلایلی مبنی بر جاسوسی‌بودن اشیا پرنده ساقط شده و ارتباط آنها با چین یا کشوری دیگر پیدا نشده است.

با این حال بایدن تاکید کرد، ارتش ایالت متحده‌ هر شی پرنده ناشناس بر فراز آسمان کشور که تهدیدی برای مردم آمریکا باشد را سرنگون می‌کند.

او‌ با اشاره به اتخاذ اقدامات بازدارنده در رابطه به پرواز اشیا ناشناس در حریم هوایی آمریکا، گفت که ارتش آمریکا مانع جمع‌آوری اطلاعات توسط بالن چینی از مراکز حساس کشور شد.

این سخنان در حالی است که پارلمان چین پنج‌شنبه در بیانیه‌ای قانونگذاران آمریکایی را به نادیده گرفتن حاکمیت ملی کشورها متهم کرد.

بیانیه تاکید کرده که بالن سرنگون‌شده چینی در آسمان آمریکا، بالنی غیرنظامی و مرتبط با تحقیقات هواشناسی بوده است.

ایالت متحده پیشتر ادعای چین پیرامون تحقیقاتی بودن بالن مذکور را با توجه به مسیر طی شده این بالن بر فراز تاسیسات حساس آمریکایی و تجهیزات مراقبتی آن رد کرده بود.

آمریکا همچنین 6 شرکت چینی مرتبط با برنامه‌های این کشور در بخش هوایی را پس از بحران بالن تحریم کرد.

در همین رابطه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز سفر از پیش تعیین‌شده خود به چین را لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید