امتناع دولت بایدن از ارائه گزارش درباره وضعیت نظامی ایران به کنگره آمریکا

دولت بایدن تمایلی به افشای تحولات جدید در وضعیت نظامی ایران ندارد، چرا که هنوز به دنبال احیای توافق هسته‌ای 2015 با تهران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کلودیا تنی، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از نیویورک هشدار داد که دولت بایدن به طور غیرقانونی از ارائه گزارش درباره وضعیت نظامی ایران که مدت‌هاست مورد درخواست قانونگذاران بوده خودداری کرده است.

به گزارش وبسایت «واشینگتن فری‌بیکن»، نماینده نیویورک روز پنج‌شنبه طی نامه‌ای به آوریل هینز، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا «سیا» اطلاع داد که دولت بایدن هشت ماه است که ارائه گزارش درباره وضعیت نظامی ایران را به تعویق انداخته است.

به گفته تنی، این گزارش برای کار نظارتی کنگره و تلاش‌های این نهاد برای اعمال تحریم‌های مناسب بر صنعت نظامی رو به رشد تهران، که پهپادهای انتحاری را برای حمله به اوکراین در اختیار روسیه می‌گذارد، حیاتی است.

منتقدان به فری‌بیکن گفته‌اند که دولت بایدن تمایلی به افشای تحولات جدید در وضعیت نظامی ایران ندارد، چرا که هنوز به دنبال احیای توافق هسته‌ای 2015 با تهران است، و هرگونه افشاگری درباره توسعه نظامی ایران باعث خواهد شد تا امیدها به احیای «برجام» باز هم کمتر شود.

علاوه بر جزئیات پیشرفت‌های نظامی ایران، که شامل توسعه موشک‌های بالستیک می‌شود که قادر به هدف قرار دادن متحدان ایالات متحده در خاورمیانه هستند، دولت بایدن موظف است درباره مسائل متعدد دیگری نیز به کنگره گزارش دهد.

این‌ مسائل شامل موارد شناسایی‌شده عرضه، فروش یا انتقال تسلیحات به داخل یا خارج ایران، پرتاب موشک‌های ایران، تأثیر تحریم‌های ایالات متحده بر ایران، ردپای رو به رشد رژیم ایران در عراق، و ارزیابی تهدیدات ایران برای پرسنل و شرکای ایالات متحده می‌شود.

صادرات هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه که به طور بالقوه برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد توجه ویژه اعضای کنگره است.

به گفته فری‌بیکن، به دنبال تقویت روابط نظامی-اقتصادی ایران و روسیه، گرایش دو حزب آمریکا به مقابله شدیدتر با محور تهران-مسکو افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید