اتحادیه اروپا: درصدد پرداخت خسارت به اوکراین از منابع بلوکه‌شده روسیه هستیم

اتحادیه اروپا ماه نوامبر سال گذشته 300 میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را به‌دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» در بروکسل به نقل از دیدی ریندرز، کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا گزارش داد که این اتحادیه درصدد جمع‌آوری اطلاعات پیرامون مقدار خسارات اوکراین از حمله نظامی روسیه بوده تا این خسارات را از طریق منابع مالی بلوکه‌شده مسکو‌ به کی‌یف پرداخت کند.

بنا به این گزارش، ریندرز، جمعه 28 بهمن پیش از نشست «کمیته ویژه مسدودسازی اموال روسیه» تاکید کرد که اتحادیه اروپا به دنبال پاسخگوکردن مقامات مسئول روسیه در جنگ علیه اوکراین است.

این مقام اروپایی اشاره کرد که اتحادیه اروپا تاکنون 21.5 میلیارد یورو از منابع مالی مرتبط با شرکت‌ها و شخصیت‌های روسی را بلوکه کرده است.

او‌ افزود، اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد یک سازوکار قانونی جهت مسدودسازی اموال روسیه در خارج از آن کشور و انتقال آنها به اوکراین است.

کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا همچنین خواستار راه‌اندازی یک نهاد مستقل بین‌المللی برای بررسی جنایات جنگی روسیه در اوکراین شد.

در همین رابطه، آندره کوستین، دادستان کل اوکراین گفت که‌ کی‌یف اموال روسیه را به شهروندان اوکراینی آسیب‌دیده از تهاجم مسکو‌ اختصاص خواهد داد.

این مسئول اوکراینی توضیح داد، 20 کشور به دنبال تشکیل دادگاه‌های مرتبط با جنگ اوکراین هستند و افزود، تاکنون 67 هزار سند درباره تجاوزات ارتش روسیه در خاک اوکراین جمع‌آوری شده که‌ بسیاری از آنها حکایت از جنایات جنگی دارند.

از سویی، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با تاکید بر پیگیری روش‌های قانونی جهت آزادسازی منابع مالی بلوکه‌شده کشورش در خارج، تهدید کرد در صورت مصادره این اموال، مسکو‌ اقدام به مقابله به مثل خواهد کرد.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی ماه گذشته از رهبران اتحادیه اروپا خواست از دارایی‌های بلوکه‌شده بانک مرکزی روسیه برای بازسازی اوکراین استفاده کنند.

اتحادیه اروپا ماه نوامبر سال گذشته 300 میلیارد یورو (326.73 میلیارد دلار) از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را به‌دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین مسدود کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید