منابع آگاه به «آکسیوس»: اتحادیه اروپا 7 نهاد مرتبط با سپاه را تحریم می‌کند

علاوه بر نگرانی‌های شدید از پشتیبانی نظامی ایران از روسیه در تهاجم به اوکراین، خیزش جهانی ایرانیان برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی باعث تغییر در ذهنیت و رویکرد مقامات غربی علیه تهران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت خبری-تحلیلی «آکسیوس»، به نقل از دو مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت که انتظار می‌رود این اتحادیه، هفت نهاد مرتبط با سپاه پاسداران را که در تحویل پهپادهای انفجاری ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین نقش دارند، تحریم کند.

آکسیوس، چهارشنبه 26 بهمن در گزارشی ضمن اعلام این خبر به نقل یکی از منابع ارشد اروپایی نوشت که این اتحادیه نسبت به حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه «بیشتر از قبل نگران» است و «سپاه پاسداران بسیار بیشتر از گذشته در کانون توجه اروپایی‌ها قرار گرفته و یک تغییر ذهنیت واقعی وجود دارد.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که پیشتر، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از قصد اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ علیه ایران در ارتباط با حمایت تهران از جنگ روسیه علیه اوکراین خبر داده بود.

او در جریان نشست عمومی چهارشنبه پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه اعلام کرد که «روسیه از صدها پهپاد ساخت ایران در جبهه‌های نبرد علیه اوکراین استفاده می‌کند.»

فون درلاین گفت، «به همین دلیل برای اولین بار در اتحادیه اروپا پیشنهاد تحریم سازمان‌‌ها و نهادهای ایرانی از جمله سپاه پاسداران و نهادهای مربوط به آن را ارائه دادیم.»

تا همین چند ماه پیش، بیشتر نگاه اتحادیه اروپا بر برنامه هسته‌ای ایران و نه فعالیت نظامی سپاه پاسداران در خارج متمرکز بود.

با این‌حال به نظر می‌رسد که فشار افکار عمومی در اروپا که ناشی از درخواست ایرانیان خارج از کشور برای تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا بوده، به تغییر اساسی در ذهنیت مقامات اروپایی و اتخاذ رویکرد جدید منجر شده است.

تحریم نیروی هوافضای سپاه و چند شرکت هواپیماسازی

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نخواسته نامش فاش شود، به آکسیوس گفته است: «بسته تحریم‌ها به طور رسمی روز چهارشنبه در نشست کمیسیون اروپا با سفرای کشورهای عضو ارائه شد.»

او همچنین تاکید کرده که این بسته شامل تحریم‌هایی علیه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در تحویل پهپادهای ایران به روسیه و آموزش اپراتورهای روسی مشارکت دارد و شامل سازمان «تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه» که به گفته این مقام مسئول در توسعه این نیروها مشارکت دارد، خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، دیگر نهادهایی که انتظار می‌رود تحریم شوند، شرکت «پرواز ما دو نفر»، شرکت «پراور پارس»، صنایع هوایی قدس و صنایع هوایی شاهد هستند.

به گفته مقامات اتحادیه اروپا، این نهادها در ساخت پهپادهایی که به روسیه تحویل داده شده‌اند، از جمله واردات قطعات مورد نیاز برای ساخت این پهپادها نقش داشته‌اند.

پیش از این آمریکا و کانادا نیز این صنایع و همین طور هواوفضای سپاه را که در ساخت و ارسال تسلیحات، پهپادها و فناوری آن‌ها به روسیه نقش داشته‌اند، تحت تحریم قرار داده‌اند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا پیشتر از تروریستی اعلام کردن سپاه خودداری کرده ولی وعده داده بودند که تحریم‌های بیشتری علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب مرگ‌بار معترضان در ایران و ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، در راه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید