لایحه سنای آمریکا برای جلوگیری از مداخله نظامی ایران در اوکراین

این لایحه دولت بایدن را موظف می‌کند تا از تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران خودداری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران جمهوری‌خواه سنای ایالات متحده با ارائه لایحه‌ای قصد دارند از ادامه مداخله حکومت ایران در جنگ اوکراین از طریق کمک‌های نظامی به روسیه جلوگیری کنند.

به گزارش وبسایت «واشینگتن فری‌بیکن»، جیمز لنکفورد، سناتور اوکلاهما روز چهارشنبه لایحه «دیسراپت» (DISRUPT) را به سنا ارائه داد که قصد آن جلوگیری از اعطای هرگونه معافیت تحریمی به تهران از طرف واشینگتن است، مادامی که جمهوری اسلامی به مداخله در جنگ اوکراین ادامه می‌دهد.

با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه قطعات تولید ایالات متحده در یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی ساقط شده در اوکراین یافت شده است، لنکفورد یک لایحه جانبی نیز ارائه کرد که بر اساس آن صدور انواع اقلام آمریکایی به ایران که تهران از آنها برای «فعالیت‌های تروریستی» خود استفاده می‌کند، ممنوع می‌شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اوایل ماه جاری بخشی از معافیت‌های تحریمی علیه ایران را تمدید کرد، که به تهران و مسکو اجازه می‌دهد به همکاری خود در توسعه صنایع هسته‌ای ایران ادامه دهند. در صورت تصویب لایحه لنكفورد، دست دولت بایدن برای تمدید این معافیت‌ها در آینده بسته خواهد شد.

اگر لایحه دیسراپت به قانون تبدیل شود، دولت بایدن را مجبور می‌کند علیه تمام افراد و نهادهای ایرانی که «برای فعالیت‌های فدراسیون روسیه علیه اوکراین پشتیبانی مادی، تاکتیکی یا عملیاتی فراهم می‌کنند»، تحریم‌های جدید وضع کند.

این لایحه شامل تامین هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های سطح به سطح‌، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد، وسایل نقلیه زمینی زرهی، مهمات و تسلیحات معمولی توسط ایران برای روسیه می‌شود.

به گفته فری‌بیکن، لنکفورد با منظور کردن انواع سخت‌افزارهای نظامی در لایحه خود، سازوکارهای قانونی ایجاد می‌کند که به‌طور «پیشگیرانه» مانع از افزایش حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین می‌شود.

دولت بایدن همچنین موظف می‌شود از تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران خودداری کند تا زمانی که بتواند به کنگره توضیح دهد که تهران تامین تجهیزات نظامی برای روسیه را کاملا متوقف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید