فرانسه خواستار فشار چین به ایران برای توقف سیاست‌های تنش‌آفرینی تهران شد

وزیر خارجه فرانسه رویکرد ایران در جنگ اوکراین را باعث واکنش قاطع اتحادیه اروپا از طریق اعمال تحریم علیه تهران و افزایش انزوای بین‌المللی رژیم جمهوری اسلامی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای خواستار حمایت چین از تلاش جامعه جهانی برای توقف سیاست‌های تنش‌آمیز ایران شد.

این بیانیه شامگاه چهارشنبه 26 بهمن، پس از دیدار کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه با وانگ یی، دبیر شورای مرکزی حزب کمونیست چین در پاریس صادر شد.

کولونا در این دیدار از چین خواست به تلاش‌ها برای جلوگیری از تنش‌آفرینی هسته‌ای ایران بپیوندد و از بحران گسترش تسلیحات اتمی توسط تهران که تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان است، ممانعت به‌ عمل آورد.

وزیر خارجه فرانسه با انتقاد شدید از حمایت ایران از تجاوز روسیه به اوکراین، گفت که چنین رویکردی باعث واکنش قاطع اتحادیه اروپا از طریق اعمال تحریم علیه تهران و افزایش انزوای بین‌المللی رژیم جمهوری اسلامی شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و وانگ یی نیز در دیدار روز گذشته خود در کاخ الیزه بر مشارکت در ایجاد صلح پایدار در اوکراین بر اساس قوانین و چارچوب‌های مورد توافق بین‌المللی تاکید کردند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین از چین خواست به روسیه برای بازگشت به میزه مذاکرات و پذیرش راه‌حل دیپلماتیک جهت حل‌وفصل بحران اوکراین فشار آورد.

کاخ الیزه در اطلاعیه‌ای اشاره کرد که مکرون با میهمان چینی خود درباره «پیامدهای جنگ روسیه علیه اوکراین بر کشورهای آسیب‌پذیر و تاثیر این جنگ بر امنیت غذایی و روند سرمایه‌گذاری‌های جهانی» گفتگو کرد.

مکرون همچنین پیامدهای منازعه کنونی بر «امنیت و ثبات جهانی» را به وانگ یی یادآور شد و بر حمایت پاریس از «کشور مورد تهاجم قرار گرفته» تاکید کرد.

چین از آغاز عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین از فوریه سال گذشته، این تهاجم را محکوم نکرد و کماکان روابط گسترده اقتصادی و سیاسی خود با مسکو را حفظ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید