جان بولتون: «آلترناتیو» توافق اتمی معیوب با تهران مردم ایران هستند

ه باور بولتون، خیزش انقلابی مردم ایران «رهبری واحد» ندارد، که به نظر او نشان می‌دهد این جنبشی «خودجوش و گسترده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بولتون، سفیر اسبق ایالات متحده در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، در گفت‌وگویی تفصیلی با «عرب نیوز» گفت: «آلترناتیو توافق هسته‌ای معیوب غرب با تهران، مردم ایران هستند».

بولتون می‌گوید برای او روشن است که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز میل دارد توافق هسته‌ای با تهران را احیا کند. به گفته وی، خیزش انقلابی مردم ایران که جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده، برای بسیاری در دولت بایدن امری «ناخوشایند» است، چرا که برنامه‌های آنها برای احیای «برجام» را مختل کرده است.

با این حال، به نظر سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل، جایگزین توافق معیوب با تهران، مردم ایران هستند که در خیابان‌های سراسر کشور حضور پیدا کردند و به جای سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا»، علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند و خواهان سرنگونی رژیم او شدند.

به گفته بولتون: «رژیم جمهوری اسلامی دیگر پشتیبانی مردم ایران را ندارد. هر حمایتی که قبلا داشته را از دست داده است. این رژیم حالا تنها با تکیه بر لوله تفنگ حکومت می‌کند.»

بولتون می‌گوید دولت بایدن و متحدین آن باید برای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران اقدامات بیشتری انجام دهند. به نظر او ارائه کمک‌های فناوری ارتباطی به کنشگران درون ایران بسیار لازم است، چرا که از طریق این فناوری‌ها آنها می‌توانند مبارزه داخل ایران را سازماندهی کنند و در عین حال با مبارزان خارج از کشور ارتباط داشته باشند.

به باور مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، خیزش انقلابی مردم ایران «رهبری واحد» ندارد، که به نظر او نشان می‌دهد این جنبشی «خودجوش و گسترده» است. با این حال، بولتون فکر می‌کند که هماهنگی بیشتر باعث می‌شود معترضان ایرانی به‌طرز موثرتری با جمهوری اسلامی مبارزه کنند.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم باید سعی کنیم کشورهای دیگر در سراسر جهان و مطمئناً کشورهایی در منطقه، بلکه کشورهایی از اروپا و جاهای دیگر را دور هم جمع کنیم و بگوییم ببینید: این یک فرصت واقعی برای آزاد کردن ایران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید