نخست‌وزیر کانادا: با جامعه ایرانیان برای پیگرد عوامل جمهوری اسلامی همکاری می‌کنیم

جامعه ایرانیان کانادا دولت این کشور را متهم می‌کند که برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی تلاش کافی انجام نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در اظهاراتی گفت کشورش به منظور تحت پیگرد قرار دادن افراد وابسته به رژیم جمهوری اسلامی، با «شرکای آمریکایی و جامعه ایرانیان» همکاری نزدیک می‌کند.

به گزارش «سی‌بی‌سی»، چهارشنبه 15 فوریه، ترودو این اظهارات را در واکنش به گزارش این خبرگزاری درباره سه بازرگان فعال در کانادا که در ایالات متحده با اتهامات جنایی برای دور زدن تحریم‌های علیه ایران روبرو هستند، ایراد کرد.

کیفرخواست یک دادگاه آمریکایی در آوریل 2021 سلیم هناره، خلیل هناره و سعید تراب ابطحی را متهم کرد که در جریان توطئه‌ای که حداقل هفت نفر دیگر را هم شامل می‌شود، برای پنهان کردن بیش از 750 میلیون دلار معاملات با تهران برای دور زدن مجازات‌های آمریکا تلاش کرده‌اند.

با این حال، افراد نامبرده مدعیات مطرح‌شده در کیفرخواست آمریکایی را «بی‌اساس» می‌دانند، و در پلتفرم‌های آنلاین خود را تحت عنوان «متخصص امور املاک و مستغلات» در تورنتو تبلیغ می‌کنند.

به گفته سی‌بی‌اس، جامعه ایرانیان کانادا دولت این کشور را متهم می‌کند که برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی و پنهان‌سازی معاملات نامشروع آنها تلاش کافی انجام نداده است.

نخست وزیر کانادا در سخنرانی مطبوعاتی روز چهارشنبه خود با استناد به تحریم‌هایی که دولت کانادا در آغاز خیزش ضدحکومتی مردم ایران علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی اعمال کرد، از اقدامات دولت خود دفاع کرد.

به گفته ترودو: «رهبران ایران و سپاه پاسداران به طور دائم از ورود به کانادا یا یافتن پناهگاه امن در اینجا منع شده‌اند. بدیهی است ما باید اطمینان حاصل کنیم که این امر به درستی انجام می‌شود. بنابراین تلاش می‌کنیم منابع کافی به این کار اختصاص دهیم.»

به گفته سی‌بی‌اس، دولت کانادا در اکتبر سال 2022 اعلام کرد 76 میلیون دلار برای کمک به اجرای تحریم‌های ایران هزینه خواهد کرد. مقداری از این پول برای استخدام سی نفر کارمند اضافی برای پلیس اختصاص داده شد، اما مقامات پلیس می‌گویند که هنوز برای دریافت بودجه با وزارت دارایی سر و کله می‌زنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید