توییت دوپهلوی اولیانوف درباره سفر رئیسی به چین و احیای برجام

در پی انتشار اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات غیر‌مستقیم برای آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در ازای رهایی شهروندان دوتابعیتی آمریکایی زندانی در این کشور، مسکو از نزدیک شدن تهران به کشورهای غربی نگران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، در توییتی با بازنشر خبر مربوط به سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به پکن و گفته‌های رئیس جمهوری چین مبنی بر این‌که این کشورش به احیای برجام متعهد است، واکنش نشان داد.

اولیانوف، چهارشنبه 26 بهمن در صفحه «توئیتر» خود نوشت: «بدون شک چین به برجام پایبند است. سوال این است که ایالات متحده آمریکا و E3 (تروئیکای اروپایی) تا چه اندازه به احیای توافق هسته‌ای و تلاش برای منع اشاعه سلاح هسته‌ای متعهد هستند. این یک علامت سوال بزرگ از امروز است. به نظر می‌رسد آن‌ها یک برنامه پنهان دارند.»

توییتی که اولیانوف آن را باز نشر کرده، نوشته یک «ایران‌شناس» چینی به نام «هونگدا فن» است که به نقل از رئیس جمهوری چین نوشته است:«مهم نیست که شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای چگونه تغییر کند. چین همکاری‌های دوستانه خود را با ایران ادامه خواهد داد. چین به مشارکت سازنده در مذاکرات برای ازسرگیری اجرای برجام ادامه خواهد داد.»

اولیانوف در حالی این توییت کنایه‌آمیز و دو پهلو را منتشر کرده که پیشتر نیز گزارش‌هایی از کارشکنی‌های او در روند دسترسی به توافق برای احیای برجام در تابستان گذشته در وین منتشر شده بود.

این اظهارنظر همچنین همزمان با آغاز سفر سه روزه ابراهیم رئیسی به کشور چین است که بنا به گزارش رسانه‌های ایران با هدف افزایش همکاری‌های بین تهران و پکن، انجام شده است.

تحلیل‌گران می‌گویند که روسیه در پی حمله به اوکراین در تنگنای نظامی، سیاسی و اقتصادی قرار گرفته و در این مدت، تهران متحد مسکو در زمینه فنی و نظامی بوده، و حال این کشور از نزدیک شدن تهران به سایر کشورها، احساس خطر می‌کند.

همزمان، با انتشار خبر مربوط به گفت‌وگوی غیرمستقیم مقامات جمهوری اسلامی با دولت جو بایدن بر سر آزاد کردن شهروندان آمریکایی ایرانی تبار محبوس در ایران و مبادله آن‌ها با میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی، از طریق میانجی‌گری بریتانیا و قطر، به نظر می‌رسد که روسیه از نزدیک شدن این کشور به دشمن دیرینه‌اش، آمریکا، نگران شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید