اهدای جایزه آزادی بیان کانادایی به نیلوفر حامدی و الهه محمدی روزنامه‌نگاران زندانی

حامدی و محمدی جایزه انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان را دریافت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

«انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان» در مراسمی که چهارشنبه 26 بهمن در شهر تورنتو برگزار شد، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار زندانی در ایران اهدا کرد.

بر اساس گزارش وبسایت «همیاری»، مارگارت اتوود، شاعر و کنش‌گر سرشناس کانادایی در این مراسم حضور داشت و ضمن اهدای جایزه این دو خبرنگار گفت: «آن‌ها در امنیتی‌ترین زندانِ ایران به ‌‌اتهام جرائمی ساختگی زندانی‌اند. آنچه آن‌ها واقعاً انجام داده‌اند، گفتن واقعیت بوده است.»

Advertisement

کرول آف، مسئول برگزارکننده این مراسم نیز گفته است: «انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان این جایزه را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی به دلیل به‌خطر انداختن آزادی و زندگی‌شان به ‌منظور افشای رفتار خشونت‌آمیز ایران با زنان اعطا می‌کند.»

نیلوفر حامدی، خبرنگار اجتماعی روزنامه «شرق»، چهارشنبه 30 شهریور 1401، از اولین خبرنگاران بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر بود.

الهه محمدی، خبرنگار اجتماعی روزنامه هم‌میهن، نیز چهارم آبان بازداشت شد. او پیش از بازداشت برای تهیه گزارشی از مراسم دفن مهسا (ژینا) امینی به سقز سفر کرده بود.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، 21 دی ماه گزارش داد که از زمان آغاز اعتراضات اخیر در ایران حدود 74 روزنامه‌نگار و عکاس خبری در کشور بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید