گزارش «ان‌بی‌سی» درباره مذاکرات غیر‌مستقیم آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران

بنا بر این گزارش قرار است آمریکا در مقابل آزادی شهروندان گروگان‌گرفته شده خود در ایران، میلیاردها دلار پولی را که در کره جنوبی بلوکه شده به نفع جمهوری اسلامی، آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نقل از منابعی آگاه، شبکه خبری «ان‌بی‌سی» (NBC) آمریکا اعلام کرد که دولت آمریکا در حال مذاکره غیر‌مستقیم با ایران برای آزاد کردن شهروندان آمریکایی محبوس در ایران است.

«ان‌بی‌سی»، چهارشنبه 26 بهمن در گزارش خود نوشت که چهار منبع آگاه به این شبکه گفته‌اند که دولت بایدن از طریق میانجی‌گری قطر و بریتانیا که خود پیشتر در مذاکره‌ با ایران توانست، دو شهروند دو تابعیتی ایرانی- بریتانیایی گروگان گرفته شده در ایران را آزاد کند و به این کشور بازگرداند، در حال مذاکره غیرمستقیم با ایران است.

این منابع گفته‌اند که مذاکرات پیشرفت داشته، اما مشخص نیست که آیا توافق نهایی حاصل خواهد شد یا خیر.

بر اساس این گزارش، آمریکا قرار است در مقابل آزادی شهروندان گروگان‌گرفته شده خود در ایران، میلیاردها دلار پولی را که در کره جنوبی بلوکه شده به نفع جمهوری اسلامی، آزاد کند.

بر اساس فرمولی که آمریکا برای آزادسازی این پول‌ها ارائه کرده، ایران فقط می‌تواند از این مبلغ برای خرید مواد غذایی، دارو و اهداف بشردوستانه برداشت کند.

آمریکا پیشتر نیز در جریان بحران ویروس کرونا، به ایران مجوز برداشت از این پول‌های بلوکه شده جهت خرید واکسن کووید-19 را داده بود که البته مقامات جمهوری اسلامی با آن مخالفت کردند.

بر اساس این گزارش، قرار است قطر به عنوان یک طرف ثالث برای آزادسازی این پول‌ها وارد عمل شده و وجوه قابل دسترس را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

دیدارهای جمهوری اسلامی با قطر و بریتانیا برای آزادی شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار دست‌کم شامل سه شهروند دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی به نام‌های مراد طاهباز، سیامک نمازی، عماد شرقی می‌شود که هم اکنون در زندان‌های ایران با اتهام «جاسوسی» در بند هستند.

بر اساس گزارش ان‌بی‌سی، در ماه جاری میلادی، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار کرده است. یک منبع آگاه در همین باره به ان بی سی گفته است که در این دیدار، هیئت قطری «پیام‌هایی را از سوی ایالات متحده به ایرانی‌ها ابلاغ کرد که حاوی نکاتی در مورد آزادی زندانیان بود.»

همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز، در مصاحبه‌ای که اخیرا با «NPR»، رادیو ملی آمریکا انجام داده، اعلام کرد که مذاکره در مورد تبادل احتمالی زندانیان با اشخاص ثالثی که به انتقال پیام‌ها کمک می‌کنند، در جریان است. او گفت: «بریتانیا» به عنوان «نماینده رسمی» ایالات متحده در مذاکرات عمل می‌کرده است.

آخرین بار در میانه توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور که با نام «برجام» شناخته می‌شود، دولت باراک اوباما با آزادسازی 400 میلیون دلار پول نقد و انتقال آن با هواپیما به ایران، توانست چهار آمریکایی محبوس در زندان‌های ایران را آزاد کند.

در پی این اقدام واشینگتن، بسیاری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نسبت به این رویکرد دولت دمکرات بایدن انتقاد کردند. مشخص نیست که با توجه به فشارهای کنگره حاضر آمریکا و تشدید فشارها برای مقابله با رژیم جمهوری اسلامی از طریق اعمال تحریم‌های بیشتر به دلیل سرکوب معترضان مسالمت‌جو در ایران و پشتیبانی تسلیحاتی تهران از مسکو در تهاجم نظامی علیه اوکراین، دولت بایدن بتواند این مذاکره را به سرانجام برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید