ویروس کشنده «ماربورگ» 90 درصد مبتلایان را به کام مرگ می‌فرستد

سازمان جهانی بهداشت، کارشناسان بهداشتی را از سراسر جهان گرد هم‌آورد تا راه‌های توسعه واکسن یا درمان ویروس «ماربورگ» را مورد بررسی قرار دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آن که گینه استوایی، در پی مرگ دست‌کم 9 نفر در استان کی نتیم، نخستین کانون شیوع ویروس «ماربورگ» را اعلام کرد، سازمان جهانی بهداشت، توجه خود را بر این ویروس مرگبار متمرکز کرده است.

سازمان جهانی بهداشت، سه‌شنبه 25 بهمن، نشستی فوری در مورد ویروس «ماربورگ» معروف به «بیماری مرگبار»، برگزار کرد که حدود 90 درصد از مبتلایان را به کام مرگ می‌کشاند.

این سازمان، کارشناسان بهداشتی را از سراسر جهان گرد هم‌آورد تا راه‌های توسعه واکسن یا درمان ویروس «ماربورگ» را مورد بررسی قرار دهند.

این نشست در سایه نگرانی‌ها و هشدارهای فزاینده در این خصوص که «جهان ممکن است به شکلی ناگهانی با این بیماری غیرقابل درمان، روبرو شود»، برگزار شد.

اعضای «مارواک»، کنسرسیوم سازندگان واکسن‌های ویروس «ماربورگ» تاکید دارند که در دسترس قرار گرفتن واکسن‌های موثر ضد این ویروس، چندماه زمان خواهد برد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: «تحقیقات بیشتر در حال انجام است. تیم‌های پزشکی در مناطق کانون‌های شیوع مستقر شدند تا ضمن شناسایی و ایزوله‌کردن افراد مبتلا، مراقبت‌های پزشکی لازم در اختیار افراد دارای علائم بیماری، قرار گیرد.»

تیم «مارواک» تاکنون با معرفی 28 واکسن آزمایشی برای مقابله با ویروس «ماربورگ»، تاکید کرده است که روی 5 مورد از آنها تمرکز خواهد کرد تا از اثربخشی آنها اطمینان یابد.

گینه استوایی ضمن اعلام اولین مورد شیوع تب خونریزی‌دهنده «ماربورگ»، خاطرنشان کرد که این ویروس مرتبط با ویروس ابولا، باعث مرگ دست‌کم 9 نفر در این کشور کوچک غرب آفریقا شده است.

سازمان جهانی بهداشت، دوشنبه طی بیانیه‌ای، شیوع این بیماری را پس از ارسال نمونه‌هایی از گینه استوایی به آزمایشگاهی در سنگال برای تعیین علت بیماری، در پی هشدار یک مقام بهداشت بومی در هفته گذشته، اعلام کرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در حال حاضر، 9 مورد مرگ و 16 مورد مشکوک ابتلا به این ویروس وجود دارد که علائمی شامل تب، خستگی، اسهال و استفراغ را نشان دادند.

این سازمان در بیانیه خود افزود که کارشناسان پزشکی را برای کمک به مقامات گینه استوایی به هدف جلوگیری از شیوع این بیماری اعزام خواهد کرد و همچنین تجهیزات پیشگیری را برای صدها کارگر ارسال کرده است.

ویروس «ماربورگ» مانند ابولا ابتدا در خفاش‌ها مشاهده شد و از طریق تماس نزدیک با مایعات بدن افراد مبتلا یا وسایلی مانند ملحفه‌های آلوده خانواده مبتلا، منتشر می‌شود.

در صورت عدم درمان بیمار، ویروس «ماربورگ» ممکن است 88 درصد از مبتلایان را به کام مرگ بکشاند.

این ویروس کمیاب اولین بار در سال 1967 در پی ظهور همزمان کانون‌های شیوع در آزمایشگاه‌های ماربورگ آلمان و بلگراد صربستان، شناسایی شد و 7 نفر از کسانی که در حال آزمایش به روی میمون‌ها بودند، در اثر ابتلا به آن، جان‌باختند.

علائم ترسناک

علائم عمده مبتلایان به ویروس «ماربورگ» عبارتند از سردرد شدید ناگهانی، ضعف شدید و همچنین أنواع درد و به‌ویژه دردهای عضلانی است.
بیمار معمولاً در روز اول دچار تب شدید و به دنبال آن ضعف تدریجی و سریع می‌شود.

در روز سوم بیمار دچار اسهال شدید آبکی، دل درد، حالت تهوع و استفراغ شده و اسهال ممکن است تا یک هفته ادامه یابد.

گفته می‌شود که بیمار در این مرحله، ظاهری « شبح‌گونه»، چشم‌های گودافتاده، صورت سرد و بی‌احساس پیدا کرده و از بی‌حالی شدید رنج می‌برد.

بسیاری از بیماران نیز علائم خونریزی شدید را بین روز پنجم تا هفتم نشان می‌دهند. موارد کشنده معمولاً با نوعی خونریزی از چندین نقطه همراه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید