ظن توکیو به پکن درباره مشاهده سه بالون جاسوسی بر فراز آسمان ژاپن

ژاپن از چین خواسته درباره بالون‌ها روشنگری کند و مسئولیت آنها را بر عهده بگیرد و در عین حال از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توکیو ظن خود به پکن را درباره مشاهده «سه شیء پرنده شدیدا مشکوک» در آسمان ژاپن طی سال‌های اخیر ابراز کرد و گفت این اشیاء احتمالا «بالون‌های جاسوسی» بوده‌اند.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، یک مقام وزارت دفاع این کشور سه‌شنبه 25 بهمن اعلام کرد، توکیو پس از سرنگونی یک بالون جاسوسی مشابه در اوایل ماه جاری توسط ایالات متحده، برای اولین بار مراتب اعتراض خود را به چین ابراز کرد.

به گفته این وزارتخانه، ژاپن از چین خواسته درباره بالون‌ها روشنگری کند و مسئولیت آنها را بر عهده بگیرد و در عین حال از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کند. توکیو همچنین تاکید کرده که ژاپن هیچ‌گونه تجاوزی به حریم هوایی سرزمینی خود را نخواهد پذیرفت.

بر اساس اطلاعاتی که وزارت دفاع ژاپن منتشر کرده است، سه شیء پرنده در استان کاگوشیما در جنوب غربی ژاپن در نوامبر 2019، و استان‌های میاگی و آئوموری در شمال شرقی این کشور به ترتیب در ژوئن 2020 و سپتامبر 2021 شناسایی شدند.

در بیانیه مطبوعاتی وزارت دفاع ژاپن آمده است: «ما بیش از هر زمان دیگری برای جمع‌آوری اطلاعات و فعالیت‌های نظارتی علیه بالون‌ها، از جمله بالون‌های بدون سرنشین که کارشان جاسوسی برای کشورهای خارجی است، تلاش خواهیم کرد».

یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن روز سه‌شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نیروهای دفاعی این کشور از این پس مجاز خواهند بود برای مقابله با تجاوز به حریم هوایی این کشور از تسلیحات شامل موشک‌های هوا به هوا استفاده کنند.

به گفته تایمز ژاپن، وزارت دفاع این کشور پس از سرنگونی یک بالون چینی در حریم هوایی آمریکا در 4 فوریه تصمیم گرفت پرونده ظهور اشیاء ناشناس بر فراز ژاپن را مورد بررسی مجدد قرار دهد، و بر این اساس بیانیه اخیر را صادر کرد.

ارتش ایالات متحده تاکنون چهار بالون جاسوسی چینی را بر فراز حریم هوایی آمریکای شمالی ساقط کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید