سفارش نیم میلیارد دلاری پنتاگون جهت خرید اسلحه برای اوکراین

وزارت دفاع آمریکا انتظار دارد که اولین محموله از این سفارش را ماه مارس آینده دریافت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده سه‌شنبه 25 بهمن اعلام کرد که قراردادهایی به ارزش بیش از نیم میلیارد دلار برای خرید گلوله‌های توپخانه 155 میلی متری برای اوکراین منعقد کرده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کرد که قراردادهایی با «نورثروب گرومان» و «گلوبال میلیتاری» در پایان ژانویه به ارزش کل 552 میلیون دلار منعقد کرده است.

وزارت دفاع ایالات متحده افزود، انتظار دارد اولین محموله از این سفارش‌ها را در ماه مارس دریافت کند.

بیانیه پنتاگون درباره اختصاص نیم میلیارد دلار خرید اسلحه برای اوکراین در حالی مطرح می‌شود، که نگرانی فزاینده درباره کاهش ذخایر تسلیحات و مهمات در کشورهای غربی گزارش شده است.

این گزارش‌ها، یکی از دلایل کاهش تسلیحات غرب را انتقال مقادیر زیادی از ذخایر این کشورها برای نیروهای اوکراینی جهت مقابله با ارتش روسیه عنوان کرده‌اند.

قراردادهای منعقدشده پنتاگون برای کمک به کی‌یف به گونه‌ای است که تضمین می‌کند ذخایر تسلیحاتی ارتش ایالات متحده تحت تاثیر قرار نگیرد، زیرا به گفته پنتاگون سلاح‌ها و مهماتی که اکنون برای اوکراین ارسال می‌شود، بخشی از ذخایر ارتش آمریکا به‌شمار می‌روند.

طبق گزارش پنتاگون، ارتش اوکراین در تبادل آتش با ارتش روسیه روزانه هزاران گلوله شلیک می‌کند. بنا به برآورد یک مقام آمریکایی در ماه نوامبر، ارتش اوکراین روزانه تا 20 هزار گلوله به‌سوی نیروهای روس‌ شلیک کرده است.

در همین رابطه، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو دوشنبه هشدار داد که مقدار بکارگیری تسلیحات توسط اوکراین در جنگ علیه نیروهای روسیه از نسبت تولید تسلیحات توسط کشورهای ناتو پیشی گرفته است.

او گفت: «این باعث تخلیه انبارهای ذخیره تسلیحاتی و فشار بر صنایع دفاعی ما می‌شود».

کشته‌شدن یک بریتانیایی در اوکراین

بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد یکی از شهروندانش در اوکراین کشته شده است.

دولت بریتانیا اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان بریتانیایی در اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در این کشور به 8 نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: «ما از خانواده یک شهروند بریتانیایی که در اوکراین جان باخته است حمایت می‌کنیم و با مقامات محلی در تماس هستیم».

از زمان شروع جنگ روسیه علیه اوکراین در 24 فوریه 2022، تعدادی از بریتانیایی‌ها به صورت داوطلبانه به این کشور سفر کرده‌اند تا در کنار نیروهای اوکراینی با روس‌ها بجنگند. برخی از این افراد از جمله «کریستوفر بری» و «اندرو باگشاو» که هنگام تلاش برای تخلیه افراد از شهر «سولیدار» کشته شدند، برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به اوکراین سفر کرده بودند.

این دو بریتانیایی در اوایل ژانویه در اثر بمباران روسیه کشته شدند.

مقامات اوکراین در آن زمان گفتند که اجساد آنها در جریان تبادل زندانیان بین کی‌یف و مسکو پیدا شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید