محاکمه متهم پرونده اقدام تروریستی علیه ساختمان «ایران اینترنشنال» در لندن

ایران اینترنشنال بارها اعلام کرده که تهدیدها علیه کارکنان این شبکه در ماه‌های اخیر «به شکل قابل‌توجهی» افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تلویزیون «ایران اینترنشنال» به نقل از پلیس «متروپولیتن» لندن خبر داد، محاکمه محمد حسین دوتایف، تبعه 30 ساله کشور اتریش به اتهام »تلاش برای انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان ایران اینترنشنال» در دادگاه وست‌مینستر بریتانیا آغاز شد.

بر اساس این گزارش، این تبعه کشور اتریش روز شنبه 22 بهمن از سوی پلیس ضد تروریسم بریتانیا بازداشت شد. جزئیاتی درباره نحوه بازداشت او منتشر نشده است، اما خبرنگار ایران اینترنشنال گزارش داد که او در دادگاه از طریق مترجم روسی حرف زده است.

ایران اینترنشنال بارها اعلام کرده که تهدیدها علیه کارکنان این شبکه در ماه‌های اخیر «به شکل قابل‌توجهی» افزایش یافته است.

بر اساس بیانیه‌ای که در همین زمینه منتشر شد، این تلویزیون خاطرنشان کرد که «‌خبرنگاران ما به صورت 24 ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

این تلویزیون مستقر در لندن همچنین به نقل از یک «منبع امنیتی» اعلام کرده است، روح‌الله بازقندی، معاون ضدجاسوسی اطلاعات سپاه پاسداران، مسئول «تهدید علیه خبرنگاران ایران اینترنشنال و دفتر این رسانه در لندن» است.

این گزارش افزوده است، بازقندی تیم تروری را «برای تهدید جانی کارکنان ایران اینترنشنال و خانواده‌هایشان» به بریتانیا اعزام کرده است.

شبکه تلویزیونی «کان» در آبان سال جاری خبر داده بود، سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل شواهدی را به مقامات بریتانیایی ارائه داده‌اند که دال بر تلاش جمهوری اسلامی برای حمله به روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن بریتانیا است.

کن مک‌کالوم، مدیر کل سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا موسوم به "ام آی 5" در همین زمینه هشدار داده بود، جمهوری اسلامی درنظر دارد تا شماری از افراد ساکن بریتانیا را مورد هدف قرار دهد.

به گفته مک‌کالوم، از آغاز سال 2022 تا نوامبر آن سال، این نهاد امنیتی موفق شده بود از دست‌کم 10 طرح جمهوری اسلامی در این زمینه آگاه شود.

جیمز کلورلی، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به این گزارش سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا، مهدی حسینی‌متین، کاردار جمهوری اسلامی در لندن را احضار کرد.

کلورلی در توییتی تصریح کرد، پس از تهدید روزنامه‌نگارانی که در بریتانیا شاغل هستند، او کاردار جمهوری اسلامی را احضار کرده است.

از آغاز تشکیل جمهوری اسلامی، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور تیم‌های ترور مختلفی را برای سوءقصد به مخالفان جمهوری اسلامی، نویسندگان و خبرنگاران تشکیل داده‌اند.

عبدالرحمن قاسلمو، دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران، شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر حکومت پهلوی، احمد مولا نیسی، رهبر یکی از احزاب استقلال‌طلب عرب اهوازی و ابراهیم صفی‌زاده، دبیر کل جبهه اهل سنت ایران از جمله افرادی هستند که در چهار دهه گذشته هدف تیم‌های ترور قرار گرفته و جان خود را در خارج از ایران از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید