خورشید و باد در سال 2022 بیش از گاز در اروپا برق تولید کردند

بهینه‌سازی تولید برق از انرژی خورشیدی در هلند به حدی بود که حتی از اسپانیا که به‌طور طبیعی آفتابی‌تر است نیز پیشی گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انرژی بادی و خورشیدی برای اولین بار در تاریخ اتحادیه اروپا پارسال بیشتر از گاز طبیعی در اروپا برق تولید کرد، و یک گزارش جدید نشان می‌دهد که انرژی‌های تجدیدپذیر تولیدکننده یک‌پنجم یا 22 درصد برق اروپا بوده‌اند.

در سال 2022 انرژی گاز 20 درصد از برق اتحادیه اروپا را تولید کرد، در حالی که زغال‌سنگ 16 درصد این سهم را به خود اختصاص داد. این نشانگر افزایش تنها 1.5 درصدی استفاده از سوخت‌های فسیلی نسبت به سال گذشته است، زیرا انرژی بادی و خورشیدی جایگزین این سوخت‌ها شدند و از روی آوردن اروپا به آنها در بحبوحه جنگ اوکراین جلوگیری کردند.

با فرا رسیدن بهار، اروپا تلاش کرد روابط خود را با بزرگترین تامین‌کننده گاز طبیعی خود یعنی روسیه قطع کند. به دنبال آن یک خشکسالی شدید که تنها یک مرتبه در هر 500 سال روی می‌دهد، در طول تابستان منجر به خشک شدن مخازن آبی این قاره شد، که باعث نزول استفاده از انرژی آب برای تولید برق به کمترین حد خود از سال 2000 انجامید.

در عوض، رشد بی‌سابقه انرژی‌های خورشیدی و بادی جایگزینی جدی برای انرژی‌های فسیلی ایجاد کرد. گزارش جدید اتحادیه اروپا محاسبه می‌کند که تولید برق از انرژی خورشیدی، با رشد 24 درصدی که از هزینه 10 میلیارد یورویی برای گاز توسط اتحادیه جلوگیری کرد، سریع‌ترین رشد را در سال 2022 داشت.

این میزان تقریباً دو برابر رکورد قبلی است، و 20 کشور اتحادیه اروپا رکوردهای ملی جدیدی ثبت کردند. هلند در صدر جدول قرار گرفت و 14 درصد برق خود را از انرژی خورشیدی تولید کرد.

بهینه‌سازی تولید برق از انرژی خورشیدی در هلند به حدی بود که حتی از اسپانیا که به‌طور طبیعی آفتابی‌تر است نیز پیشی گرفت. یونان، مجارستان و قبرس در کنار هلند و اسپانیا پنج کشور برتر اتحادیه اروپا در عرصه استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید