بازداشت مامور روسیه در سفارت بریتانیا در آلمان

اسمیت در کمد کار خود کاریکاتوری داشته که در آن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سر آنگلا مرکل، نخست وزیر پیشین آلمان را بریده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ضدجاسوسی بریتانیا «MI5» طی عملیاتی، مامور روسیه در سفارت بریتانیا در پایتخت آلمان را دستگیر کرد.

به گزارش روزنامه «تلگراف»، این مامور روسیه که مشخصاتش اخیرا در جریان دادگاهی وی اعلام شد، دیوید اسمیت 58 ساله است، که نگهبان امنیتی سفارت بریتانیا در برلین بوده، و پیشتر در نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا خدمت کرده است.

بر اساس اعلام دادگاه، این شهروند بریتانیایی از کشور خود متنفر بوده است، و کاریکاتوری را در کمد کار خود نگه می‌داشته که در آن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سر آنگلا مرکل، نخست وزیر پیشین آلمان را بریده است.

اسمیت از سال 2018 شروع به جمع‌آوری اطلاعات حساس درباره بریتانیا کرده و آنها را در ازای پول در اختیار روسیه قرار داده است. گفته شده اطلاعات محرمانه‌ای که او در اختیار روسیه گذاشته شامل جزئیات مربوط به مقامات سفارت که در نقش‌های حساس کار می‌کنند، آدرس‌های آنها، و فیلم‌های ضبط ‌شده‌ توسط دوربین‌های مداربسته در ساختمان سفارت است.

اسمیت در جریان دادگاهی اولیه خود در ماه نوامبر به هشت اتهام «درز اطلاعات هویتی و فعالیت‌های مأموران بریتانیا» به ژنرال سرگئی چوخروف در سفارت روسیه در برلین اعتراف کرد.

به گفته مقامات قضایی بریتانیا، اسمیت پس از آنکه نامه‌ای که برای ژنرال روس فرستاده بود مورد رهگیری پلیس آلمان واقع شد، مورد توجه سازمان ضدجاسوسی بریتانیا قرار گرفت. به گفته MI5، اسمیت در نامه خود برای کار با چوخروف «اشتیاق شدید» نشان داده بود.

سازمان ضدجاسوسی بریتانیا بر اساس اطلاعاتی که از رفتارها و مکاتبات اسمیت به دست آورده بود، سناریویی می‌چیند که طی آن یک مامور به نام آیرینا ظاهرا از سوی سازمان جاسوسی روسیه با وی تماس می‌گیرد و قرار می‌گذارد.

اسمیت سپس سر قرار توسط پلیس آلمان دستگیر می‌شود و با تفتیش آپارتمان وی در پوتسدام مشخص می‌شود که سال‌ها در حال جمع‌آوری اطلاعات بسیار حساس از سفارت بریتانیا و درباره افراد حاضر در آن برای ارائه به روسیه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید