اجلاس «ناتو» تسریع روند ارسال تسلیحات به اوکراین را بررسی می‌کند

وزیر دفاع آمریکا ضمن تاکید بر تداوم پشتیبانی از کییف، پیش‌بینی کرد که اوکراین ضدحمله‌ای را در بهار آینده علیه نیروهای روسی انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بروکسل، کاخ کرملین ضمن انتقاد شدید از این پیمان به رهبری ایالات متحده، اعلام کرد که «ناتو» در راستای ابراز خصومت دائمی خود با روسیه، به شکلی فزاینده در منازعه اوکراین دخالت می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه‌شنبه 25 بهمن به خبرنگاران گفت: «ناتو» دشمن ماست که هر روز این خصومت را اثبات می‌کند.

او افزود: «این پیمان، تمامی تلاش خود را به‌کاربسته تا مداخله خود در منازعه اوکراین را تا حد امکان آشکار کند.»

روسیه اعلام کرده است که ارسال تسلیحات به اوکراین توسط اعضای «ناتو»، به طولانی‌شدن منازعه و احتمال تشدید بیشتر درگیری‌ها می‌انجامد.

این موضع کرملین در زمانی بیان شد که ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» اعلام کرد، حمله «عمده» روسیه به اوکراین که بیم آن می‌رفت، عملا نزدیک به یک سال پس از شروع جنگ، آغاز شده است.

تحویل جنگنده به اوکراین

استولتنبرگ سه‌شنبه هنگام ورود به نشست دو روزه وزرای دفاع «ناتو» در بروکسل به خبرنگاران گفت که اوکراین باید تسلیحات مورد نیاز خود برای کسب پیروزی در این جنگ را دریافت کند. او در عین حال افزود که همآکنون تصمیم اعضای ناتو برای تحویل جنگنده‌های پیشرفته به اوکراین، «اصلی‌ترین موضوع» نیست.

استولتنبرگ تاکید کرد: ماهیت حمایت ناتو، تغییر کرده و موضوع تحویل جنگنده، بخشی از رایزنی‌های جاری میان متحدان داخل ناتو و در گروه حمایت اوکراین است و تداوم خواهد داشت.

دبیر کل ناتو توضیح داد: «ما واقفیم که باید اطمینان حاصل کنیم که اوکراین به سلاح‌های مورد نیاز برای بازپس‌گیری سرزمین‌ها، آزادسازی مناطق، پیروزی در این جنگ و پیروزی به عنوان یک کشور مستقل برخوردار از حاکمیت، دست خواهد یافت.»

دبیر کل «ناتو» در رابطه با تسلیحات، اهمیت بحث در مورد انواع سیستم‌هایی که باید به اوکراین ارسال شود و همچنین اطمینان از «عملکرد» آنها را مورد تاکید قرار داد.

او گفت: «هنگامی که روسیه خود را برای جنگ طولانی‌مدت و حملات جدید آماده می‌سازد، بسیار مهم است که متحدان و شرکای «ناتو» از اوکراین حمایت بیشتری کنند».

هشدار دبیرکل ناتو

استولتنبرگ در کنفرانس خبری در آستانه نشست وزرای دفاع «ناتو» همچنین هشدار داد: «میزان مصرف مهمات از سوی نیروهای اوکراینی بسیار بیشتر از مهمات تولید شده توسط کشورهای عضو ناتو است که صنایع دفاعی ما را زیر فشار می‌گذارد.»

استولتنبرگ پیش‌بینی کرد که تحویل جنگنده به اوکراین در اجلاس سه‌شنبه وزرای دفاع کشورهای «ناتو» مورد بحث و بررسی قرار گیرد زیرا این کشور در معرض حملات روسیه قرار دارد و نیازمند حمایت عملی فوری است.

به گفته او تحویل جنگنده از سوی کشورهای عضو ناتو به اوکراین، این سازمان را به طرفی در جنگ جاری تبدیل نخواهد کرد.

حساب‌گری مسکو بر بروز شکاف در درون «ناتو»

همزمان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در جریان سخنرانی خود در نشست «ناتو» با اعلام این که روسیه بر روی بروز شکاف در درون «ناتو» حساب باز کرده و هفته‌های آینده، بسیار تعیین کننده خواهد بود، افزود: «غرب باید حمایت حداکثری از اوکراین را تداوم بخشد».

آستین افزود:«حمایت نظامی باید تشدید شود، نیازهای فوری اوکراین باید برآورده شده و سامانه‌های پدافند هوایی و تانک‌ها باید تامین شوند».

این باور در سطح گسترده‌ای وجود دارد که روسیه در حال برنامه‌ریزی برای حمله‌ جدید بزرگ به اوکراین است. کییف نیز متقابلا تاکید دارد برای مقابله با روسیه و بازپس‌گیری اراضی اشغالی خود به جنگنده و موشک‌های دوربرد نیاز دارد.

در تازه‌ترین تحول و در پی انتشار گزارشی در «واشینگتن پست» مبنی بر احتمال کاهش حمایت‌ از اوکراین، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا بر تداوم پشتیبانی از اوکراین تاکید و پیش‌بینی کرد اوکراین ضدحمله‌ای را در بهار آینده علیه نیروهای روسی انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید