اتحادیه اروپا از مخالفت مجدد خود با برداشتن موقت تحریم‌های سوریه خبر داد

منبع رسمی اتحادیه اروپا به «العربیه»: تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم بشار اسد به هیچ‌وجه شامل کمک‌های بشردوستانه به سوریه نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش مطالبات مسئولان رژیم سوریه مبنی بر لزوم لغو تحریم‌ها به منظور کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله ویرانگر دوشنبه در جنوب ترکیه و شمال سوریه، اتحادیه اروپا بار دیگر با این درخواست‌ها مخالفت کرد.

یک منبع رسمی اتحادیه اروپا دوشنبه 24 بهمن در گفت‌وگو با «العربیه»، با تاکید بر مخالفت اتحادیه با لغو جزئی یا موقت تحریم‌های اعمال‌شده علیه دمشق، افزود: «این تحریم‌ها به هیچ‌وجه شامل کمک‌های بشردوستانه نمی‌شود».

او همچنین تاکید کرد، که 10 کشور اروپایی برای مشارکت در کمک‌رسانی به مردم سوریه از طریق سازوکار اروپایی آمادگی دارند.

کمک‌های بشردوستانه مشمول تحریم‌ نمی‌شود

همزمان، یکی از مقامات وزارت خارجه آلمان، دوشنبه اعلام کرد که تحریم‌های اروپا علیه سوریه، کمک‌های بشردوستانه یا ماشین آلات سنگین مورد استفاده برای نجات زلزله‌زدگان و بیرون‌کشیدن آنها از زیر آوار را شامل نمی‌شود.

توبیاس تونکل، مدیر اداره خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت خارجه آلمان، در توییتی تاکید کرد که اتحادیه اروپا طی 12 سال گذشته با ارسال کمک‌های 11 میلیارد یورویی، به مردم سوریه کمک کرده است.

مکانیزم حفاظت مدنی

یانیز لنارچیچ، مسئول مدیریت بحران کمیسیون اروپا، هفته گذشته فاش کرد که دمشق، خواهان فعال‌سازی مکانیسم حفاظت مدنی اتحادیه اروپا شده است.

او افزود که «کمیسیون، کشورهای عضو اتحادیه را ترغیب می‌کند تا به درخواست دمشق برای دریافت تجهیزات پزشکی و غذا پاسخ دهند. این کار باید توام با نظارت بر این موضوع باشد که این کمک‌ها توسط دولت رژیم مشمول تحریم‌ها، در راستای اهداف دیگر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.»

شایان ذکر است که چندین مقام سیاسی رژیم بشار اسد، اتحادیه اروپا و آمریکا را به در تنگنا گذاشتن مردم سوریه به‌ویژه ساکنان مناطق زلزله‌زده و افزایش رنج آنها متهم کرده و مدعی شدند که تحریم‌های غرب علیه سوریه طی سال‌های گذشته، مانع از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه می‌شود.

با این حال، بسیاری از مقامات اروپایی و آمریکایی بارها خاطرنشان کردند که کمک‌های بشردوستانه از تحریم‌ها مستثنی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید