شمار جان‌باختگان زلزله ترکیه و سوریه به 37 هزار نفر رسید

امید به یافتن افراد زنده در زیر آوار بسیار کم شده است؛ سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که حدود 26 میلیون نفر از فاجعه زلزله آسیب دیده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه عملیات امداد و نجات و کاهش تدریجی امید به یافتن بازماندگانی دیگر در زیر آوار پس از گذشت 9 روز از زلزله ویرانگری که ترکیه و بخش‌هایی از سوریه را به لرزه درآورد، منابع رسمی ترکیه سه‌شنبه 25 بهمن اعلام کردند که آمار جانباختگان این زلزله در ترکیه و سوریه به 37 هزار تن رسیده است.

در همین حال وزارت خارجه ترکیه از حضور 9 هزار و 247 پرسنل خارجی در عملیات جستجو و نجات زلزله اخیر، خبر داد.

این وزارتخانه در حساب توییتری خود اعلام کرد که 100 کشور به آنکارا پیشنهاد کمک کرده‌اند و تیم‌هایی از 80 کشور در میدان امداد و نجات حضور فعال دارند.

پیش از این دولت ترکیه در بیانیه‌ای تاکید کرد که حداقل 41 هزار ساختمان در 10 ایالت این کشور در اثر زلزله به طور کامل یا جزئی تخریب شده و شمار زیادی از ساختمان‌های ترک خورده نیز در حال فرو ریختن است.

هزاران قربانی

اداره مدیریت حوادث غیر مترقبه در ترکیه اعلام کرد که تعداد قربانیان زمین لرزه در این کشور به 31643 نفر رسیده است.

منابع پزشکی سوریه نیز اعلام کردند که تعداد قربانیان در سراسر این کشور به 3700 نفر رسیده است.

سازمان امداد و نجات «کلاه سفیدها» و منابع پزشکی در سوریه اعلام کردند که تعداد مجروحان در سراسر این کشور از 14750 نفر گذشت.

استقبال گوترش از باز شدن دو گذرگاه مرزی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه موافقت کرده است که دو گذرگاه مرزی دیگر بین ترکیه و شمال غرب سوریه را به مدت سه ماه باز کند تا کمک‌های بشردوستانه برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه ارسال شود.

گوترش در بیانیه‌ای گفت: «من از تصمیم امروز بشار اسد برای باز کردن گذرگاه باب السلام و الرای بین ترکیه و شمال غرب سوریه برای یک دوره اولیه سه ماهه استقبال می‌کنم».

ایالات متحده آمریکا باز کردن این دو گذرگاه مرزی اضافی برای سوریه را یک اتفاق مثبت تلقی کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «اگر رژیم اسد در این مورد جدی است و اگر بخواهد حرف‌ها را با عمل تطبیق دهد، این برای مردم سوریه خوب خواهد بود».

26 میلیون آسیب دیده از زلزله

در همین حال مارتین گریفیس، هماهنگ کننده امداد‌های سازمان ملل متحد، تأکید کرد که مرحله خروج بازماندگان به پایان خود نزدیک شده است.

او خاطرنشان کرد که نیاز فوری به ارائه سرپناه، غذا، آموزش و مراقبت‌های روانی اجتماعی برای آسیب‌دیدگان این فاجعه وجود دارد.

گریفیس تاکید کرد که سازمان ملل متحد برای انتقال کمک‌ها از مناطق تحت کنترل دولت به مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب سوریه که زلزله ویرانگر خسارات سنگینی را به آنها وارد کرده، تلاش خواهد کرد.

سازمان جهانی بهداشت روز شنبه اعلام کرد تعداد افراد آسیب دیده از زلزله این هفته ترکیه و سوریه به حدود 26 میلیون نفر رسیده است.

سازمان ملل متحد برای جمع آوری 42.8 میلیون دلار برای کمک به رفع نیازهای فوری برای تامین غذا و بهداشت برای مناطق آسیب دیده از زلزله درخواست کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید