گزارش«رویترز» از قرارداد 157 میلیون یورویی ایران و ونزوئلا برای ساخت دو نفتکش

کشورهای ایران، روسیه و ونزوئلا در تلاش برای دور زدن تحریم‌ها و فروش قاچاقی نفت همکاری می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی نوشته که ونزوئلا با یک شرکت کشتی‌سازی ایرانی قرارداد می‌بندد تا این کشور برایش دو نفتکش بسازد.

به گفته رویترز ساخت این نفتکش‌ها بر اساس یک توافق ساخت‌وساز قدیمی بین دو کشور است که به‌دلیل تأخیر در پرداخت‌ها و مشکلات در صدور گواهینامه‌های مورد نیاز، به تعویق افتاده بود.

رویترز، دوشنبه 24 بهمن همچنین نوشت که شرکت انرژی دولتی PDVSA ونزوئلا از سال گذشته تلاش‌های خود را برای خرید و اجاره تانکرهای نفتی برای بازسازی ناوگان خود دو برابر کرده است.

نیروی دریایی ونزوئلا و ناوگان حمل و نقل نفت آن به‌دلیل کمبود سرمایه طولانی‌مدت و تحریم‌های ایالات متحده در دریافت بیمه برای کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی دچار مشکل است.

بر اساس یک سند داخلی از شرکت «پی‌دی‌وی‌اس‌ای» (PDVSA) که جزئیات توافق پیشنهادی محرمانه بین ایران و ونزوئلا را در بر می‌گیرد، دو نفتکش جدید Aframax، که «ایندیا اورکیا» (India Urquia) و «ایندیا مارا» (India Mara) نام دارند، هر کدام 31.66 میلیون یورو (33.77 میلیون دلار) هزینه خواهند داشت.

این کشتی‌ها توسط شرکت «صنعت دریایی ایران»، موسوم به «صدرا» در کارخانه کشتی‌سازی بوشهر که پیش‌تر نیز دو کشتی برای شرکت دولتی انرژی ونزوئلا ساخته بود، تولید می‌شود که هر کدام ظرفیت حمل 500 تا 800 هزار بشکه نفت را خواهند داشت.

یک منبع آگاه به رویترز در این باره گفت: «ساخت ایندیا اورکیا باید به زودی آغاز شود.»

پرداخت بدهی و آغاز ساخت کشتی‌ها

به گزارش رویترز، این توافق پس از آن حاصل می شود که ونزوئلا بدهی معوقه خود به ایران را با سوخت تسویه کرده و PDVSA در اواخر سال 2021، محمموله‌ای 644 هزار بشکه نفت کوره، به ارزش 33.9 میلیون یورو به ایران تحویل داد.

در سندی که به‌دست رویترز رسیده، آمده است: «شرکت کشتی‌سازی 30.34 میلیون یورو برای تسویه بدهی معوقه نفتکش آریتا (که پیش‌تر ساخته شده) دریافت کرده است» و 1.99 میلیون یورو دیگر در ماه اوت به‌عنوان خسارت پرداخت شده است».

یکی از منابع رویترز نیز گفته است که یکی از کشتی‌های ساخت ایران برای ونزوئلا، به نام «آنیتا» در اواخر دسامبر با حمل محموله میعانات گازی ایران برای PDVSA ایران را ترک کرد و طبق اطلاعات راداری نفتکش، هنوز به ونزوئلا نرسیده است.

بر اساس اطلاعاتی که در سند فاش شده آمده، ونزوئلا قرار است تا پایان قرارداد، برای این چهار کشتی حدود 157 میلیون یورو به ایران پرداخت کند.

قرارداد مذکور برای اولین بار در سال 2006 با هیاهوی بسیار توسط تهران و دولت هوگو چاوز، رئیس جمهور وقت، اعلام شد.

بخش‌های نفتی ایران و ونزوئلا تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارند که دریافت خدمات برای کشتی‌هایی که تحت پرچم این کشورها ساخته شده یا حرکت می‌کنند را دشوار می‌کند و محموله‌های کشتی‌ها را در معرض خطر توقیف قرار می‌دهد.

ایالات متحده در سال‌های اخیر شماری از نفتکش‌های مرتبط با ایران و ونزوئلا را در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داده و شرکت‌های نفتی دولتی و تسلیحات دریایی آن‌ها را تحریم کرده است.

با این‌وجود به نظر می‌رسد کشورهایی چون ایران، روسیه و ونزوئلا، با همکاری یکدیگر سعی در دور زدن تحریم‌ها و فروش قاچاقی نفت خود دارند.

هفته پیش، «فایننشیال تایمز» گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد، ایران و روسیه بر سر جذب ناوگان کشتی‌هایی که نفت قاچاقی این کشورها را جابه‌جا می‌کنند، با هم رقابت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید