شهروند ایرانی آمریکایی به جرم قاچاق فناوری به ایران به حبس محکوم شد

کامبیز عطار کاشانی برای انتقال غیرقانونی کالاها و فناوری‌های آمریکایی به مشتریان نهایی در ایران توطئه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه فدرال ایالات متحده در منطقه بروکلین شهر نیویورک یک شهروند آمریکایی-ایرانی را به دلیل قاچاق فناوری ممنوعه به ایران با استفاده از شرکت‌های پوششی مستقر در امارات متحده عربی به سی ماه زندان محکوم کرد.

به گزارش وبسایت «پی‌سی‌مَگ»، یکشنبه 12 فوریه، وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای که درباره این پرونده صادر کرد، توضیح داد «کامبیز عطار کاشانی»، 44 ساله، برای انتقال غیرقانونی کالاها و فناوری‌های آمریکایی به مشتریان نهایی در ایران، شامل «بانک مرکزی ایران»، توطئه کرده است.

بر اساس این اعلامیه: «کاشانی و همدستانش عمداً از شرکت‌های آمریکایی پنهان کرده‌اند که قصد دارند این اقلام را به ایران ارسال کنند، و به دروغ ادعا کردند که شرکت‌های اماراتی کاربران نهایی خواهند بود».

وزارت دادگستری می‌گوید بین سال‌های 2019 تا 2021، کاشانی و همکارانش از دو شرکت پوششی در امارات برای خرید کالاها و فناوری‌های الکترونیکی از شرکت‌های آمریکایی به نمایندگی از مشتریان ایرانی شامل بانک مرکزی ایران استفاده کردند، و می‌افزاید که بانک مذکور به گروه‌های تروریستی در خاورمیانه که تحت تعقیب ایالات متحده هستند کمک‌های مادی کرده است.

شش منبع تغذیه، دو مجوز برای یک برنامه نرم‌افزاری اختصاصی کامپیوتری، دو اشتراک نرم‌افزار سیستم عامل، و تعدادی سیستم ذخیره‌سازی از جمله فناوری‌ها و اقلامی بودند که کاشانی و همدستانش آنها را به ایران قاچاق کرده بودند.

آلن ای. کوهلر جونیور، دستیار مدیر بخش ضدجاسوسی «اف‌بی‌آی» درباره این حکم اظهار داشت: «این یک هشدار است که صادرات غیرقانونی اقلام یک نگرانی اقتصادی انتزاعی نیست؛ بلکه جنایتی است که تأثیری مستقیم بر ایمنی مردم آمریکا‌ می‌گذارد.»

بریان پیس، دادستان منطقه شرقی نیویورک، نیز در این باره گفت: «طرح کاشانی برای صادرات فناوری آمریکایی به ایران اهداف سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا را تضعیف کرد، و حکم مجازات شدید زندان به این منظور صادر شد تا از اقدامات مشابه توسط دیگران جلوگیری کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید