برنامه‌ بریتانیا برای تولید تسلیحات در اوکراین

مدیران اجرایی بریتانیایی با هدف سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای تولید تسلیحات و خودروهای نظامی در اوکراین راهی کی‌یف شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از چراغ سبز ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا به درخواست ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در مورد ارسال جت‌های جنگنده به این کشور، لندن در نظر دارد در اقدامی جدید به تولید تسلیحات و خودروهای نظامی بریتانیایی در خاک اوکراین اقدام کند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، مسئولان صنایع دفاعی بریتانیا، این برنامه‌ را با همتایان خود در کی‌یف در میان گذاشته و مدیران اجرایی بریتانیایی با هدف سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای تولید تسلیحات و خودروهای نظامی راهی اوکراین شدند.

سایر شرکت‌های دفاعی اروپایی نیز در حال مذاکره با اوکراین هستند ولی شرکت‌های بریتانیایی بنا دارند تا راه را بر ورود رقبای فرانسوی و آلمانی خود ببندند.

به گفته یکی از مدیران اجرایی بریتانیایی، رقابت برای قرار دادن بریتانیا در «صدر لیست انتظار» در جریان است.

همگرایی با ناتو

مقامات نخست‌وزیری بریتانیا و وزارت دفاع، شامگاه شنبه از اظهارنظر در این‌ خصوص خودداری کرده و گفتند که این موضوع، مربوط به حوزه صنعت است.

اد آرنولد، محقق «مؤسسه سلطنتی خدمات متحد»، اندیشمند و افسر سابق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در ارتش بریتانیا، در این رابطه گفت که «همکاری صنعتی، منجر به همگرایی در روابط بین‌الملل می‌شود».

او افزود: «این کار می‌تواند در قالب یک سفارش تجاری آغاز شود اما به موافقت سیاسی ضمنی نیز نیاز دارد.»

آرنولد در ادامه گفت، توافق بر سر تجهیزات نظامی «بیانگر همکاری طولانی‌مدت در آینده و تعمیق روابط میان بریتانیا و اوکراین خواهد بود.»

به گفته او چنین معامله‌ای، اوکراین را به ساختارهای امنیتی «ناتو» و اروپا نزدیک‌تر می‌کند.

اولین معامله

جیمز بلک، کارشناس خریدهای نظامی در انستیتوی تحقیقاتی امنیتی آمریکایی «رند» گفت که معامله‌ای از این‌دست برای یک قدرت غربی به هدف تولید تسلیحات سنگین در اوکراین، اولین معامله خواهد بود، به خصوص که کی‌یف از پیشینه ناچیزی در زمینه همکاری صنعتی برخوردار است.

بلک افزود: «صنایع دفاعی اوکراین بر تولید و نگهداری فناوری‌های دوره شوروی متمرکز است و از زمان استقلال، چندین دهه از کمبود سرمایه‌گذاری، توقف اصلاحات و همچنین مسائل فساد و سایر چالش‌ها رنج برده است.»

از سویی فرانسیس توسا، کارشناس مستقل دفاعی نیز بر این باور است که احداث هر کارخانه جدید، به هدفی اصلی برای حملات روسیه تبدیل خواهد شد.

او افزود: «کارخانه ساخت تانک، تاسیسات کوچکی نیست. صادقانه بگویم، اگر جای پوتین بودم، این کارخانه یکی از اولین اماکنی خواهد بود که آن را منهدم خواهم کرد.»

توسا خاطرنشان کرد که قراردادهای ساخت تجهیزات زرهی غربی احتمالاً از سوی مسکو، به عنوان اقدامی خصمانه تلقی خواهد شد، اما بعید است که تهدیدهای روسیه در پی کمک‌های تسلیحاتی پیشرفته به کی‌یف، باعث ایجاد نگرانی در میان اعضای «ناتو» شود.

روسیه بارها غرب را به‌دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین، تهدید به اقدامی تلافی‌جویانه کرده و هرگونه حمایت صنعتی از کی‌یف به احتمال زیاد به تنش‌های کنونی دامن خواهد زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید