واشینگتن شش شرکت چینی را به دلیل ارتباط با بالن جاسوسی تحریم کرد

معاون وزیر بازرگانی آمریکا خاطرنشان کرد تحریم‌هایی که علیه این شش شرکت چینی اعمال شده است یک ابزار قوی برای اعمال محدودیت علیه شرکت‌هایی است که به دنبال تهدید امنیت ملی آمریکا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال انهدام یک بالن چینی مجهز به ابزار جاسوسی توسط ایالات متحده آمریکا، واشینگتن اعلام کرد که شش شرکت چینی را به «لیست سیاه» خود افزوده و از این پس این شرکت‌ها بدون دریافت مجوز لازم، امتیاز استفاده از تکنولوژی و کالاهای آمریکایی را نخواهند داشت.

آلن استیوز، معاون وزیر بازرگانی آمریکا در امور صنعت و امنیت، جمعه 21 بهمن در اظهاراتی گفت: «چین با استفاده از بالن‌هایی که در ارتفاعات بلند پرواز می‌کنند، حاکمیت ما را نقض و امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند.»

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا هم شب گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور با دستور جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده «یک شی ناشناس» در ارتفاع بسیار بالا را بر فراز آسمان آمریکا منهدم کرده است.

دان گریوز، معاون وزیر بازرگانی آمریکا نیز خاطرنشان کرد، تحریم‌هایی که علیه این شش شرکت چینی اعمال شده است، «یک ابزار قوی برای اعمال محدودیت» علیه شرکت‌هایی است که با استفاده از بازارهای جهانی به دنبال «آسیب‌رساندن و تهدید امنیت ملی آمریکا» هستند.

او افزود: «ما برای استفاده از این قانون و سایر ابزارهای نظارتی و اجرایی خود جهت تامین امنیت ملی ایالات متحده هیچ تردیدی نخواهیم کرد.»

پکن اعلام کرده است، این بالن غیرنظامی بوده و پرواز آن با اهداف تحقیقاتی، به‌ویژه در زمینه هواشناسی صورت گرفته است. با این وجود، تصاویری که جنگنده‌های آمریکایی ثبت کرده‌اند، نشان می‌دهد که این بالن مجهز به ابزار جاسوسی بوده است.

در پی این بحران، اختلافات بین پکن و واشینگتن در هفته گذشته افزایش یافت و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز سفر خود به چین را به تعویق انداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید