حملات موشکی و پهپادی پی‌درپی روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین

مولداوی پنج‌شنبه در محکوم کردن اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه و در اعتراض به «نقض غیرقابل پذیرش» حریم هوایی این کشور، سفیر روسیه را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین اعلام کرد که روسیه جمعه 21 بهمن با ده‌ها موشک و پهپادهای انفجاری، حملات «متمرکز» را علیه زیرساخت‌ها و مراکز تولید انرژی این کشور انجام داده است.

کییف همچنین تاکید کرد که دو موشک از حریم هوایی رومانی، از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، عبور کرده است اما بخارست این ادعای مقامات اوکراینی را تکذیب کرد.

پس از آن‌که فرمانده ارتش اوکراین، از شلیک دو موشک روسی به سمت اوکراین و عبور آنها از حریم هوایی رومانی و مولداوی خبر داد، وزارت دفاع رومانی اعلام کرد که هیچ موشکی از حریم هوایی این کشور عبور نکرده است.

اقدامات بی‌‌ثبات‌ کننده روسیه

با این حال، بخارست ضمن اذعان به شناسایی دو موشک که از فاصله 35 کیلومتری از خاک این کشور عبور می‌کردند، اعلام کرد که به ضرورت اعزام دو جنگنده نیروی هوایی برای «تقویت گزینه‌های خود برای پاسخ» اقدام کرده است.

مولداوی، از جمهوری‌های پیشین شوروی سابق، پنج‌شنبه اعلام کرد در راستای محکوم کردن اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه و در اعتراض به «نقض غیرقابل پذیرش» حریم هوایی این کشور، سفیر روسیه را احضار کرده است.

عملیات راکتی و پهپادی جدید روسیه علیه اوکراین در پی تور اروپایی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور انجام شد که طی آن زلنسکی، ضمن بازدید از لندن، پاریس و بروکسل، در صدد است از متحدان اروپایی خود موشک‌های دوربرد و جنگنده‌هایی را درخواست کند.

کییف روزهاست که نسبت به انجام حمله‌ای گسترده توسط ارتش روسیه علیه این کشور، هشدار می‌دهد و بر این باور است که مسکو چنین حمله‌ای را با هدف تشدید فشار نظامی در جبهه شرق انجام می‌دهد که پیش‌روی قوای روسی در آن با کندی صورت می‌گیرد.

مقامات کییف همچنین اعلام کردند که روسیه در حملات روز جمعه خود به زیرساخت‌های انرژی اوکراین بیش از 50 موشک کروز که بیشتر آنها رهگیری و سرنگون شدند و همچنین موشک‌های هدایت‌شونده اس-300 و 7 پهپاد انتحاری «شاهد» ساخت ایران را به‌کار گرفته است.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که «دشمن مجموعا 71 موشک «کای اچ 101 و 555» و موشک کروز کالیبر را شلیک کرده که نیروی هوایی اوکراین در مجموع 61 فروند از آنها را منهدم کرده است».

به گفته خبرنگاران «فرانس‌پرس»، صدای چندین انفجار به‌ویژه در کییف شنیده شده و پس از به صدا درآمدن آژیر‌های خطر، ساکنان پایتخت برای در امان‌ماندن از حملات روسیه، به ایستگاه‌ها و تونل‌های مترو پناه بردند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید