اندیشکده آمریکایی: تهران را به‌دلیل «شیوه‌های خلاقانه تکثیر تسلیحات» مجازات کنید

ایران برای مقابله با نابودی تاسیسات تسلیحاتی خود به ابتکار جدید تولید کامل تسلیحات و پهپادها در خارج از مرزهای خود روی آورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اندیشکده آمریکایی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته است تا به خاطر «شیوه‌های خلاقانه تکثیر تسلیحات» که تهران به کار می‌برد، جمهوری اسلامی را مجازات کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» اخیرا به نقل از مقامات امنیتی آمریکا فاش کرد که مسکو و تهران به دنبال احداث یک کارخانه تولید پهپادهای طراحی‌شده توسط سپاه پاسداران ایران در روسیه هستند.

این کارخانه به روسیه اجازه می‌دهد تا انواع پهپادهای انتحاری ایرانی، شامل «شاهد-136» که روسیه پیوسته علیه اهداف غیرنظامی و زیرساخت‌های حیاتی اوکراین به کار می‌برد، را تولید کند.

بر اساس گزارش اخیر «سی‌ان‌ان»، این پهپادها دارای یک موتور ارتقاءیافته خواهند بود که به آنها امکان می‌دهد سریع‌تر و دورتر از نمونه‌های فعلی ایرانی پرواز کنند، که سرنگونی آنها برای پدافند هوایی اوکراین را دشوارتر می‌کند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید با نظر به این گزارش‌ها، می‌توان مشاهده کرد که تهران به منظور جلوگیری از تحمل هزینه‌های شناسایی و انهدام تسلیحات خود در هنگام تولید در ایران یا حین انتقال آنها به دیگران در خاورمیانه، به ابتکار جدید تولید کامل تسلیحات و پهپادها در خارج از مرزهای خود روی آورده است.

به عنوان مثال، نیروهای نیابتی ایران در خاورمیانه همچون شورشیان حوثی در یمن، شبه‌نظامیان شیعه در عراق، و گروه‌های رادیکال فلسطینی مثل حماس و جهاد اسلامی در غزه، خودشان تسلیحات طراحی ایران را مونتاژ می‌کنند.

به گفته این اندیشکده، انتقال کامل فرایند پهپادسازی ایران به روسیه، تاسیسات تسلیحات‌سازی ایران را از حملات پیشگیرانه اسرائیل به تاسیسات نظامی این کشور در داخل خاک ایران مصون می‌دارد.

بر این اساس، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نتیجه می‌گیرد که واشینگتن باید اطمینان حاصل کند که جمهوری اسلامی را به خاطر روش‌های خلاقانه‌اش در تکثیر تسلیحات تنبیه می‌کند و در عین حال تجهیزات کافی برای مقابله با حملات پهپادی روسیه در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید