احتمال تحویل جنگنده‌های اروپایی به اوکراین

زلنسکی گفت از برخی رهبران اروپایی شنیده که آنها آماده ارسال هر گونه کمک تسلیحاتی از جمله هواپیماهای نظامی به اوکراین هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد از برخی رهبران اروپایی در نشست اخیر اتحادیه اروپا شنیده که آنها آماده تحویل جنگنده به کی‌یف هستند.

زلنسکی، پنج‌شنبه 20 بهمن، در گفت‌وگو با هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» جزئیات بیشتری درباره دریافت جنگنده ارائه نداد و هیچ کشور اروپایی نیز سخنان او را تایید یا رد نکرد.

اظهارات رئیس جمهوری اوکراین پس از حضور او در نشست رهبران اروپا و احتمال افزایش سقف کمک‌های نظامی به کی‌یف به‌ویژه عبور از خط قرمز ارسال هواپیماهای نظامی زده شد.

او طی کنفرانس خبری گفت: «اروپا تا دستیابی به پیروزی در کنار ما خواهد ماند. از برخی رهبران اروپایی شنیدم که آنها آماده ارسال هر گونه کمک تسلیحاتی از جمله هواپیماهای نظامی به اوکراین هستند.»

زلنسکی تاکید کرد که هم اکنون در حال انجام گفت‌وگوهای دوجانبه با برخی رهبران اروپایی هستم و حتما مسئله دریافت جنگنده و دیگر هواپیماهای نظامی را مطرح می‌کنم.

اندره یرماک، رئیس دفتر زلنسکی هم در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که مسئله تسلیحات دوربرد و جنگنده‌ها «در حال حل شدن است.»

میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین نیز به تلویزیون رسمی این کشور گفت: «به‌زودی درباره زمان، مکان و چگونگی تحویل تسلیحات از جمله هواپیماهای نظامی، سلاح‌های دوربرد و خودروهای زرهی به تفاهم خواهیم رسید.»

کشورهای غربی به‌رغم کمک‌های تسلیحاتی فراوان، تاکنون از ارسال جنگنده و تسلیحات دوربرد به اوکراین خودداری کردند.

با این حال، پس از سفر چهارشنبه زلنسکی به لندن و دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و سپس دیدار با رهبران فرانسه و آلمان در پاریس، شواهدی از تغییر سیاست کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین دیده شده است.

رئیس جمهوری اوکراین پس از این دیدارها گفت که برخی توافقات با روسای جمهوری فرانسه و آلمان سری است. او‌ افزود: «توافقات خوبی انجام شد اما سری و محرمانه خواهد ماند. نمی‌خواهم روسیه که همواره ما را با حملات جدید تهدید می‌کند، از ماهیت این توافقات آگاه شود.»

پیشتر، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از دیدار با همتای اوکراینی خود گفت که امکان تحویل هواپیماهای نظامی مورد درخواست اوکراین «در هفته‌های آینده» وجود ندارد اما می‌توان «تسلیحات موثر» دیگری را «در مدت زمان کوتاهی» به اوکراین تحویل داد.

مکرون همچنین تصریح کرد، ارسال جنگنده به اوکراین را بعید نمی‌داند و اما افزود که چنین تسلیحاتی هم اکنون نیاز فوری اوکراین به‌شمار نمی‌روند.

زلنسکی همچنین به «اشپیگل» گفت که‌ روابط کی‌یف و برلین مانند امواج دریا پیوسته در حال صعود و نزول است و تاکید کرد که همواره باید اولاف شولتز، صدراعظم آلمان را درباره ضرورت ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین اقناع کند.

او گفت: «من همواره به صدراعظم آلمان می‌گویم که کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین اقدامی برای حفاظت از اروپا است.»

رئیس جمهوری اوکراین به‌دلیل ارسال سامانه دفاع هوایی «ایریس-تی» از آلمان قدردانی کرد و گفت که این سامانه جان بسیاری از شهروندان اوکراین را نجات داد. با این حال او گفت که بحث و جدل طولانی درباره تانک‌های آلمانی، روابط اوکراین و آلمان را وارد مرحله دشواری کرد.

به گفته موسسه اقتصاد جهانی «کیل» در آلمان، حتی پیش از تصمیم برلین برای ارسال تانک‌های لیوپارد-2 به اوکراین، آلمان پس از آمریکا دومین کشور ارسال‌کننده کمک‌های نظامی به اوکراین محسوب می‌شد.

به‌رغم این، زمان طولانی تصمیم‌گیری همچنین مدت طولانی ارسال تجهیزات نظامی از آلمان به اوکراین انتقاد مقامات کی‌یف و برخی متحدان غربی را برانگیخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید