طرح کنگره آمریکا برای حمایت از تاسیس یک «جمهوری دموکراتیک» در ایران

قانونگذاران آمریکایی از متحدان اروپایی خود خواستند سفارتخانه‌های خود در تهران را ببندند و روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا دومین قطعنامه خود را در حمایت از خیزش ضدحکومتی مردم ایران صادر کرده و خواستار تاسیس یک «جمهوری دموکراتیک» در این کشور شدند، و تلویحاً از متحدان اروپایی خواستند سفارتخانه‌های خود در تهران را ببندند و روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کنند.

این طرح که روز چهارشنبه 8 فوریه، تنها یک روز پس از سخنرانی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا درباره «وضعیت اتحادیه» عنوان شد، بار دیگر حمایت کنگره آمریکا از تاسیس یک «جمهوری دموکراتیک» در ایران را اعلام کرد.

در همین رابطه، مریم رجوی، رئیس «شورای ملی مقاومت»، بازوی سیاسی «سازمان مجاهدین خلق» گفت: «ما در سالگرد انقلاب علیه دیکتاتوری سلطنتی در سال 1357 هستیم، زمانی که یک ملت متحد یک دیکتاتور، شاه را برای کسب آزادی و دمکراسی، از قدرت جارو کرد اما خمینی انقلاب آنها را به سرقت برد و یک دیکتاتوری مذهبی برقرار کرد.»

مریم رجوی که از طریق ویدیو کنفرانس با اعضای موافق این قطعنامه سخن می‌گفت، افزود: «امروز بعد از 40 سال سرکوب و مقاومت، ملت ایران یک بار دیگر آماده است تا فرم دیگری از دیکتاتوری را سرنگون کند. آنها می‌خواهند با یک جمهوری دموکراتیک کثرت‌گرا بر اساس جدایی دین و دولت به یک قرن دیکتاتوری و کشتار پایان دهند.»

این قطعنامه آشکارا نشان می‌دهد که کنگره ایالات متحده به سرعت در حال نزدیک شدن به یک اجماع، حداقل بین جناح‌های راست محافظه‌کار و چپ میانه‌رو، درباره آینده ایران است.

با وجودی که طی ماه‌های اخیر خیلی به ندرت صدایی از جناح چپ حزب دموکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران که دولت باراک اوباما منعقد کرد شنیده شده است، ظاهرا اکثر آنها از مشارکت در این قطعنامه خودداری کردند.

اعلامیه روز چهارشنبه دومین قطعنامه مجلس نمایندگان ایالات متحده با هدف حمایت از معترضان ایرانی و مشروعیت‌زدایی از رژیم ایران است که کنگره در فاصله کمتر از دو ماه از قطعنامه قبلی صادر می‌کند.

دولت بایدن، علاوه بر محکومیت‌های مکرر رژیم ایران و صدور بیانیه‌های حمایت از تظاهرات ضدحکومتی، با اِعمال چندین دور تحریم‌هایی که مقامات امنیتی سرکوبگر معترضان را هدف قرار داده، به رژیم ایران واکنش نشان داده است.

مقامات کاخ سفید از جمله خود بایدن بارها گفته‌اند که مذاکرات برای از سرگیری توافق هسته‌ای 2015 به بن‌بست رسیده است، اما هنوز مشخص نیست که استراتژی جدید واشینگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای چیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید