بریتانیا: ایران از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین پشتیبانی تسلیحاتی می‌کند

گفته می‌شود ایران دست‌کم 1700 پهپاد شاهد- 136 را به روسیه تحویل داده و قرار است به زودی محموله‌های دیگری نیز به این کشور ارسال کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد طی سخنرانی خود با تاکید بر این‌که «روسیه باعث نبود صلح در اوکراین است»، بار دیگر کمک تسلیحاتی ایران به مسکو و نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد توسط رژیم ایران را مطرح کرد.

وودوارد، چهارشنبه 19 بهمن در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به نزدیک شدن سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، گفت:« روسیه همچنان بر ادامه جنگ اصرار می‌ورزد. این کشور با کمک بلاروس و با استفاده از تسلیحات تهیه شده از ایران و کره شمالی که نقض تحریم‌های سازمان ملل است، به جنگ در اوکراین ادامه می‌دهد.»

او ادامه داد: «روسیه به این ترتیب مسلح شده، هیچ نشانه‌ای از توقف نشان نمی‌دهد، و به نظر می‌رسد اکنون در حال آماده شدن برای تهاجمی بزرگتر است.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه، از تسلیحات و تجهیزات نظامی ساخت ایران و کره شمالی در حمله به اوکراین استفاده می‌کند.

تحلیل‌گران می‌گویند که این‌کار به‌دلیل کم‌هزینه‌تر بودن استفاده از این سلاح‌ها در شرایطی است که روسیه تحت تحریم‌های سازمان ملل و کشورهای غربی قرار دارد.

این اظهارات سفیر بریتانیا در سازمان ملل درباره پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه در حالی مطرح می‌شود که طی روزهای اخیر چندین مقام امنیتی و نظامی ایران ضمن اشاره به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه از آن به‌عنوان یکی از «افتخارات» نظام جمهوری اسلامی با مباهات یاد کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، چهارشنبه در گفت‌وگو با فردی که او را «مشاور عالی وزیر اطلاعات» و «رئیس اندیشکده مطالعات سیاسی وزارت اطلاعات» ایران معرفی کرده ولی حتی نام او را عنوان نکرده، به نقل از او نوشت که 90 کشور جهان خریدار پهپادهای انفجاری ایران هستند.

پیش‌تر نیز محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران گفته بود که «تسلیحات و تجهیزات» نظامی جمهوری اسلامی، «خواهان و درخواست‌کننده‌های فراوانی» در جهان دارد.

مقامات نظامی و اطلاعاتی غربی اعلام کرده‌اند که روسیه تاکنون از بیش از 400 پهپاد تهاجمی ساخت ایران علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین استفاده کرده است.

گفته می‌شود که ایران دست‌کم 1700 پهپاد شاهد- 136 را به روسیه تحویل داده است و قرار است محموله‌های دیگری نیز به زودی به این کشور ارسال شود.

این رویکرد پشتیبانی رژیم ایران از روسیه که ایالات متحده آمریکا از آن با عنوان همکاری نظامی و فنی دوجانبه یاد کرده علاوه بر نگرانی‌های شدید کشورهای غربی، محکومیت‌ها و تحریم‌های گسترده غرب را علیه تهران به‌دنبال داشته و بر انزوای بی‌سابقه این کشور در عرصه جهانی افزوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size