بایدن: آمریکا به دنبال منازعه و افزایش تنش با چین نیست

بایدن گفت که چین به‌دلیل نیاز به تجارت بین‌المللی، محدودیت‌های زیادی جهت تقابل با آمریکا دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از بحران بالن جاسوسی چین بر فراز خاک ایالت متحده و سرنگونی آن، تاکید کرد که آمریکا به دنبال منازعه و بحران در روابط با چین نیست.

بایدن، شامگاه چهارشنبه 19 بهمن، در برنامه «نیوز اور» شبکه «پی‌بی‌اس» تاکید کرد که واشینگتن در شرایط کنونی به دنبال افزایش تنش میان دو کشور نیست.

رئیس جمهوری آمریکا اشاره کرد که شی جین پینگ، همتای چینی او با مشکلات بزرگی از جمله شرایط اقتصادی شکننده در کشورش درگیر است.

بایدن افزود، چین به‌دلیل نیاز به تجارت بین‌المللی، محدودیت‌های زیادی جهت تقابل با آمریکا دارد و این وضعیت، شی جین پینگ را به شدت محدود کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به حمایت نسبی و پنهانی چین از روسیه در جنگ اوکراین، گفت: «همه بر این باور بودند که چین حمایت تمام عیاری از روسیه خواهد کرد اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد.»

بایدن توضیح داد، رئیس جمهوری چین با مشاهده واکنش هماهنگ و سخت غرب علیه روسیه به‌ویژه اعمال تحریم‌های کمرشکن، به حمایت از روسیه اقدام نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا تماس تلفنی با همتای چینی خود در تابستان گذشته را یادآوری کرد و ابراز داشت: «به شی گفتم که ببین چه مشکلاتی برای روسیه پیش آمد؛ به او گفتم این تهدید نیست، فقط یادآوری است.»

بایدن تصریح کرد از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، 600 شرکت آمریکایی خاک روسیه را ترک کردند.

طی بحران بالن جاسوسی چین بر فراز آسمان آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده سفر خود به پکن را لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید