رافائل گروسی: ایران باید پیش از وخیم‌تر شدن اوضاع فورا با آژانس گفت‌وگو کند

پیش‌تر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران اکنون اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چند بمب اتم» را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یک سخنرانی در موسسه «چتم هاوس» در لندن، گفت که او و مقامات مسئول در برنامه هسته‌ای ایران باید صحبت کنند و خیلی زود باید این گفت‌وگوها عملی شود.

گروسی، سه‌شنبه 18 بهمن همچنین گفت که باید «خیلی زود» به تهران برود تا توانایی بازرسی بین‌المللی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را بازیابی کند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» زمان انتشار این خبر به نقل از گروسی نوشت، «ایران نباید تغییرات یک‌جانبه اخیر در نیروگاه اتمی فردو که مستلزم افزایش بازرسی است را انجام می‌داد.»

پیش‌تر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای که برای اعضای عضو این سازمان ارسال کرده بود، از اقدام مخفیانه ایران به تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت فردو جهت دست‌یابی به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داده و شدیدا از این رویکرد ایران انتقاد کرده بود.

رافائل گروسی در سخنرانی روز سه‌شنبه خود همچنین گفت: «تغییراتی وجود دارد که باید گزارش می‌شد. شما نمی‌توانید به عقب برگردید و این اشتباه را اصلاح کنید.»

او ادامه داد: «موضوع این است که البته با این اقدام، این سایت قابلیت‌های جدیدی یافته، بنابراین باید بیشتر بازرسی کنیم.»

ایران پیش‌تر مدعی شده بود که تغییرات به‌وجود آمده در سایت فردو، به دلیل خطای انسانی بوده است.

اظهارات رافائل گروسی در موسسه چتم هاوس اما حاکی از آن است که او با این توضیح ایران قانع نشده و خواهان بازرسی‌های بیشتر و نشست دوباره با مقامات تهران است.

بنا به گفته رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «ممانعت‌های اخیر مقامات ایران از دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات فردو، به این معناست که «بازگرداندن تصویر کاملی از آنچه در جمهوری اسلامی از نظر زیرساخت‌های هسته‌ای داریم، بسیار دشوار خواهد بود.»

او با تاکید بر این‌که نمی‌داند آیا توافق هسته‌ای 2015 با قدرت‌های غربی می‌تواند احیا شود یا خیر، گفت، مقامات ایران «به تدریج»، مانع دیده شدن برخی رویدادهای «بسیار بسیار مهم» توسط آژانس شده‌اند و این امر، او را «نگران می‌کند.»

او ادامه داد: «چون ما در حال از دست دادن این دید هستیم و برنامه [هسته‌ای] به کار خود ادامه می‌دهد – به همین دلیل است که من باید به تهران بروم. ما باید صحبت کنیم و باید به زودی این کار را انجام دهیم.»

او هشدار داد که بدون این گفت‌وگوی ضروری، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد.

گروسی قبلاً در تلاش برای بازگرداندن دسترسی رو به کاهش تیم بازرسی خود به سایت‌های هسته‌ای ایران از تهران بازدید کرده بود، اما، این بازدید نیز ناموفق بود.

او پیش‌تر به پارلمان اروپا گفته بود، ایران اکنون 70 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به غلظت 60 و 1000 کیلوگرم به غلظت 20 درصد در اختیار دارد. برای ساخت بمب اتم، اورانیوم باید به غنی‌سازی بالای 90 درصد برسد.

به گفته رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران اکنون اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چند بمب اتم» را دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید