خاطرات نخست‌وزیر ترور شده ژاپن: ترامپ خود را در قامت «رهبر جهان غرب» نمی‌دید

شی جین‌ پینگ گفته اگر در آمریکا متولد شده بود، به حزب کمونیست آمریکا نمی‌پیوست بلکه عضو یکی از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه می‌شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن که پارسال ترور شد، در کتاب خاطرات خود که قرار است امروز چهارشنبه منتشر شود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را یک فرد «غیرمتعارف» توصیف کرده است که خود را در قامت «رهبر جهان غرب» نمی‌دید.

به گزارش روزنامه «نیکی آسیا»، نخست‌وزیر پیشین ژاپن در این کتاب که مجموعه‌ای از 18 مصاحبه است و پس از کناره‌گیری از قدرت در اکتبر 2020 انجام داد، نگاهی عمیق به تعاملات خود با رهبران جهان انداخته است.

آبه که تابستان پارسال حین کارزار انتخاباتی در استان نارا ترور شد، با هشت سال و هشت ماه صدارت طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری در تاریخ ژاپن را داشته است.

او نوشته به منظور حفاظت از منافع ژاپن تلاش کرده با ترامپ روابط دوستانه برقرار و حتی با او گلف بازی کند. به گفته آبه «اگر ژاپن هدف انتقاد ترامپ قرار می‌گرفت، به طور کلی در شرایط سختی قرار می‌گرفتیم. ایجاد محیطی که بتوانیم در آن صحبت کنیم مهم بود.»

نخست‌وزیر پیشین ژاپن در خاطرات خود آورده، ترامپ خود را در قامت «رهبر جهان غرب» نمی‌دید، بلکه همه چیز برای او در قالب «روابط دوجانبه» و منافع اقتصادی و امنیت ملی آمریکا خلاصه می‌شد. آبه به گفته خود بارها از ترامپ خواسته بود تا در مقام «رهبر جهان آزاد» عمل کند.

آبه همچنین درباره شی جین‌ پینگ، رئیس‌جمهوری چین نوشته است که زمانی از شی شنیده بود که اگر در آمریکا متولد شده بود، به حزب کمونیست آمریکا نمی‌پیوست، بلکه عضو یکی از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه می‌شد. آبه این اظهارات شی را نشانه‌ «واقع‌گرایی جدی» وی دانسته است.

ناشر کتاب آبه اعلام کرده خاطرات نخست‌وزیر پیشین ژاپن قرار بود اوایل سال 2022 منتشر شود، اما آبه در زمان حیاتش درخواست کرده بود انتشار این کتاب به تعویق بیفتد. آکی آبه، همسر نخست‌وزیر پیشین ژاپن پس از مرگ رهبر سابق اجازه انتشار کتاب را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید