بایدن: به هرگونه تهدید چین پاسخ داده و از کشورمان محافظت می‌کنیم

رئیس جمهوری آمریکا گفت که در سال گذشته در بحبوحه بحران جهانی انرژی ناشی از جنگ روسیه علیه اوکراین شرکت‌های آمریکایی، 200 میلیارد دلار درآمد داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه 19 بهمن در اولین سخنرانی خود در کنگره ایالات متحده از زمان به دست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان توسط اکثریت جمهوری‌خواهان در ژانویه گذشته، تاکید کرد که آمریکا به هر گونه تهدید چین پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن گفت: «اگر چین آمریکا را تهدید کند برای محافظت از خود پاسخ خواهیم داد. پکن نباید اشتباه کند. همانطور که هفته گذشته توضیح دادم اگر حاکمیت ما مورد تهدید قرار گیرد، برای حفاظت از کشورمان تلاش خواهیم کرد و این کار را انجام دادیم».

او همچنین تاکید کرد، برای پیروزی در رقابت با چین باید همه آمریکایی‌ها (دو حزاب جمهوری‌خواه و دموکرات) متحد شوند.

بایدن افزود: «ما در سراسر جهان با چالش‌های جدی روبرو هستیم، اما در دو سال گذشته دموکراسی‌ها قوی‌تر و رژیم‌های استبدادی ضعیف‌تر شده‌اند».

او همچنین تاکید کرد که ایالات متحده در قوی‌ترین شرایط برای رقابت با چین یا هر کشور دیگری در سراسر جهان قرار دارد.

بایدن در عین حال متعهد شد که برای پیشبرد منافع آمریکا و جهان، در هر کجا که ممکن است، با چین همکاری خواهد کرد.

اقتصاد قوی‌

جو بایدن به طور مفصل به مسائل اقتصادی آمریکا اشاره کرد و گفت که اقتصاد ایالات متحده با وجود چالش‌های ناشی از همه‌گیری کووید-19 و تهاجم روسیه به اوکراین، نسبت به هر کشور دیگری در جهان موقعیت بهتری برای رشد دارد.

بایدن اظهار داشت: «این بیماری همه‌گیر سبد عرضه ما را مختل کرده است و جنگ ناعادلانه و بی‌رحمانه پوتین در اوکراین، علاوه بر تامین مواد غذایی، عرضه انرژی را نیز با مشکل مواجه کرده است».

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی همچنین استانداردهای جدیدی را اعلام کرد که بر اساس آن تمام مصالح ساختمانی مورد استفاده در پروژه‌های زیرساختی فدرال، باید در آمریکا ساخته شود.

او گفت: «در زمان من جاده‌ها و پل‌های کشور با محصولات آمریکایی ساخته می‌شود».

بایدن درباره سود شرکت‌های بزرگ در ایالات متحده گفت، منصفانه نیست که 55 شرکت از بزرگترین شرکت‌ها در سال 2020 به سود 40 میلیارد دلاری دست یایند اما مالیات بر درآمد دولت فدرال را پرداخت نکنند.

بایدن افزود، به موجب قانونی که او اخیراً امضا کرده، شرکت‌هایی که درآمد آنها بالغ بر یک میلیارد دلار است مکلف‌اند حداقل 15 درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

وی در مورد شرکت های نفتی گفت: «شاید متوجه شده باشید که شرکت‌های بزرگ نفتی سودهای بی‌سابقه‌ای اعلام کردند، سال گذشته در بحبوحه بحران جهانی انرژی 200 میلیارد دلار درآمد داشتند. اما برای افزایش تولید داخلی و پایین نگه داشتن قیمت سوخت، سرمایه‌گذاری بسیار ناچیزی کردند».

محافظت از کودکان

بایدن در بخشی از سخنان خود از رسانه‌های اجتماعی انتقاد کرد و گفت که آنها از کودکان برای کسب سود بهره‌کشی می‌کنند.

او افزود که زمان تصویب قوانین و لوایح از سوی دو حزب فرا رسیده است تا از جمع‌آوری اطلاعات شخصی کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین توسط شرکت‌های بزرگ فناوری جلوگیری شود، تبلیغات هدفمند برای نوجوانان ممنوع شود، و محدودیت‌های سخت گیرانه‌تری بر داده‌های شخصی که این شرکت‌ها جمع‌آوری می‌کنند، اعمال شود.

سخنرانی بایدن در شرایطی انجام شد که ایالات متحده مانند سایر کشورها و اقتصادهای بزرگ جهان با کاهش رشد مواجه است.

سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده با تشدید تنش‌های اخیر میان آمریکا و چین درباره بالون جاسوسی پکن که پس از چند روز پرواز بر فراز مکان‌های حساس این کشور سرنگون شد، ایراد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید