گزارش«فایننشال تایمز» از رقابت ایران و روسیه بر سر جذب «ناوگان اشباح»

از زمان آغاز تهاجم نظامی پوتین به اوکراین و اعمال تحریم‌های غربی علیه این کشور، روسیه در رقابت با ایران تاکنون توانسته تعداد نفتکش‌های فعال در انتقال و عرضه نفت خود را به 16 نفتکش افزایش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «فایننشال تایمز»، چاپ لندن از افزایش حمل و نقل نفت خام روسیه توسط نفتکش‌های موسوم به «ناوگان اشباح» که قبلا نفت ایران را جابه‌جا می‌کرد، خبر داده‌ است.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی سه‌شنبه 18 بهمن، ضمن اعلام این خبر نوشت که این موضوع به دلیل افزایش تحریم‌های ایالات متحده و دولت‌های غربی علیه روسیه است و باعث شده که «کرملین به تکنیک‌های مقابله با تحریم‌ها که ایران در آن‌ها خبره است»، روی بیاورد.

بر اساس این گزارش، تعدادی از نفتکش‌های «ناوگان اشباح» که متشکل از کشتی‌های حمل نفت خام ایران از زمان تشدید تحریم‌های مربوط به فروش نفت این کشور بود و به ایران اجازه می‌داد تحریم‌های ایالات متحده را دور بزند، در دو ماه گذشته شروع به حمل نفت خام روسیه کرده‌اند.

فایننشال تایمز اعلام کرده که قبل از افزایش تحریم‌ها علیه روسیه در ماه دسامبر سال گذشته میلادی که به‌دلیل حمله به اوکراین صورت گرفته، تنها 9 کشتی در طول 9 ماه از زمان آغاز تهاجم نظامی به اوکراین، به روسیه راه یافته بودند ولی این تعداد هم‌اکنون به 16 کشتی رسیده است.

رقابت ایران و روسیه بر سر نفتکش‌های ناوگان اشباح

تحلیل‌گران اقتصادی و صادرات نفت به فایننشال تایمز گفته‌اند که روسیه مالکان و اپراتورهای نفتکش‌ها را با نرخ‌های ممتاز به خود جذب می‌کند، زیرا به دنبال محافظت از منبع اصلی درآمدهای صادراتی خود، از جمله نفت در برابر تحریم‌ها و سقف قیمتی اعمال شده از سوی کشورهای گروه 7 است که به طور میانگین قیمت هر بشکه نفت روسیه را به مبلغی 30 تا 40 دلار کمتر از نرخ بازار رسانده است.

بر اساس این گزارش، به این دلیل که حق‌ بیمه حمل و نقل نفت روسیه بین 50 تا 100 درصد بالاتر از نرخ میانگین جهانی است، بازار انتقال غیرقانونی نفت روسیه اکنون به بازاری داغ‌تر از نفت تحریم شده ایران تبدیل شده است.

ایران و روسیه در زمینه سیاست نفتی از طریق گروه «اوپک پلاس» با هم همکاری می‌کنند و ائتلاف نظامی و فنی این دو کشور در طی ماه‌های اخیر نگرانی‌های بسیاری را در میان رهبران کشورهای غربی ایجاد کرده است.

روسیه از طریق پهپادهای انفجاری شاهد -136 ایران ساختمان‌ها و زیرساخت‌های مدنی اوکراین را هدف می‌گیرد و گزارش‌ها حاکی از این است که تهران در حال انتقال فناوری ساخت این پهپادها به روسیه است.

با این‌وجود به نظر می‌رسد که رقابت این دو کشور برای جذب نفتکش‌های ناوگان اشباح در ماه‌های گذشته، به یک منبع احتمالی تنش در روابط نزدیک ایران و روسیه تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید