سلمان رشدی: سوءقصد به خودم را به داستان تبدیل می‌کنم

رشدی: وقتی یکی چاقو را در بدن شما فرو می‌کند، این دیگر داستان اول‌شخص است. این ‘داستان من’ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلمان رشدی در اولین مصاحبه خود از زمان سوءقصد به وی در نیویورک در تابستان پارسال، به مجله «نیویورکر» گفت از تمام کسانی که در این مدت از او حمایت کرده‌اند سپاسگزار است، و تاکید کرد قصد دارد حادثه را به داستان درآورد.

رشدی آگوست پارسال در حالی که قصد داشت در یک مرکز آموزشی در شرق نیویورک سخنرانی کند، مورد سوءقصد قرار گرفت و چندین ضربه چاقو در بدن و گردن و سر و صورت دریافت کرد، و شدت جراحات وی به حدی بود که مدت‌ها تحت مراقبت‌های ویژه قرار داشت.

هادی مطر، جوان آمریکایی لبنانی‌الاصل که عامل سوءقصد به رشدی بود، به «قتل درجه دو» و «حمله درجه دو» متهم شده است، و دادگاهی او احتمالا سال آینده آغاز می‌شود. رشدی به نیویورکر گفته است که درباره مطر نظر خاصی ندارد، چون او را نمی‌شناسد.

این نویسنده بریتانیایی-آمریکایی که در هندوستان متولد شده است، در اواخر دهه 1980 به خاطر جنجالی که کتاب «آیات شیطانی» به قلم وی ایجاد کرد مشهور شد. بسیاری از مسلمانان جهان این رمان را «کفرآمیز» دانستند، و روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران بر این اساس فتوای قتل رشدی را صادر کرد.

رشدی که در اثر سوءقصد یک چشم خود را از دست داده است، به نیویورکر گفت که به خاطر جراحاتی که برداشته است، هنوز نه می‌تواند بنویسد و نه تایپ کند، و به مراقبت مداوم نیاز دارد. به گفته وی، بعضی وقت‌ها کابوس او را رها نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد خواب راحتی داشته باشد.

رشدی در پایان گفتگوی خود با نیویورکر تاکید کرد که قصد دارد قضیه سوءقصد به خود را به داستان درآورد، و تاکید کرد بر خلاف اکثر رمان‌هایش، قصد دارد این داستان را از منظر «اول‌شخص» بنویسد.

به گفته وی: «وقتی یکی چاقو را در بدن شما فرو می‌کند، این دیگر داستان اول‌شخص است. این ‘داستان من’ است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید