روسیه از آغاز تحقیقات درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی از سوی اوکراین خبر داد

رهبر گروه نظامی روسی «واگنر» در فیلمی ویدئویی زلنسکی را به چالشی هوایی برای روشن کردن تکلیف شهر باخموت فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته تحقیقات دولتی روسیه، دوشنبه 17 بهمن اعلام کرد که در مورد استفاده مشکوک از سلاح‌های شیمیایی توسط نیروهای اوکراینی در نزدیکی شهرهای سولیدار و باخموت، تحقیق می‌کند.

مسکو هیچ دلیل موید این ادعاها را منتشر نکرده و وزارت دفاع اوکراین نیز در این مورد، اظهار نظر نکرد.

کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد که جمهوری خلق دونتسک، منطقه تحت‌الحمایه روسیه در قلمرو زیر کنترل مسکو در شرق اوکراین، از کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط پهپادهای اوکراینی در نزدیکی این دو شهر، خبر داده است.

این کمیته بدون ارائه جزئیات افزود: «به همین دلیل، سربازان روسی از برهم‌خوردن سلامت جسمی خود و بروز علائم مسمومیت رنج می‌برند.»

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه از نزدیک به یک‌سال پیش، مسکو بارها هشدار داده است که اوکراین چه‌بسا خود را برای حمله با سلاح‌های غیرمتعارف، مانند سلاح‌های بیولوژیکی یا بمب کثیف، آماده می‌کند ولی چنین حمله‌ای صورت نگرفت.

اوکراین و متحدان غربی آن، این اتهامات را رد کردند، اما کشورهای غربی ضمن سرزنش روسیه، این دست از اتهامات را به مثابه مقدمه‌ای احتمالی برای اقدام روسیه در همین راستا توصیف کردند که با تکذیب مسکو مواجه شد.

یوگنی پریگوژین
یوگنی پریگوژین

چالش‌جوئی رئیس «واگنر» با زلنسکی

از سویی یوگنی پریگوژین، رهبر گروه مسلح روسی «واگنر» دوشنبه در ویدئویی سواربر هواپیمایی ظاهر شد که آن را بمب‌افکن سوخوی مدل «سو-24» در حال بازگشت از عملیات بمباران شهر باخموت، کانون نبرد‌ها در شرق اوکراین، معرفی کرد.

پریگوژین در این ویدئو، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را به چالش کشید و تاکید کرد که او سه‌شنبه، سوار بر جنگنده میگ 29 خواهد شد. مدیر « واگنر» به زلنسکی گفت: «اگر می‌خواهی، در آسمان با هم دیدار خواهیم کرد. اگر جنگنده شما پیروز شد، باخموت را پس می‌گیرید و اگر نه، ما تا (رودخانه) دنیپرو جلو می‌رویم.»

این ویدئو در روزی منتشر شد که پارلمان اوکراین به قطعنامه‌ای رای داد که گروه «واگنر» را که اعضای آن در خط مقدم در کنار ارتش روسیه می‌جنگند، در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داد.

این درحالی است که پریگوژین، یکشنبه تاکید کرد: « نبردهای سنگین خانه به خانه در بخش‌های شمالی باخموت در جریان است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید