دعوت از اپوزیسیون ایران به جای مقامات رژیم در کنفرانس امنیتی مونیخ

کنفرانس امنیتی مونیخ قرار است همزمان با سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از 28 تا 30 بهمن در آلمان برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریستو هویزگن، مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ، از دعوت اعضای اپوزیسیون جمهوری اسلامی به جای مقامات این رژیم خبر داد.

هویزگن، دوشنبه 17 بهمن به برنامه پادکستی «گلوبال اینسایدر» که یکی از برنامه‌های وب‌سایت «پولیتیکو» است، گفت که اگرچه مدیران پیشین این کنفرانس بر دعوت مقامات جمهوری اسلامی به این بزرگ‌ترین رویداد امنیتی جهان تاکید داشته‌اند، اما به‌دلیل «نقض قوانین بین‌المللی و حمله وحشیانه سپاه پاسداران و پلیس ایران به مردم این کشور»، هیچ دعوت‌نامه‌ای برای مقامات جمهوری اسلامی ارسال نشده است.

به گفته مدیر کنفرانس مونیخ، تصمیم‌گیرندگان این کنفرانس از دعوت روسیه به این نشست نیز خودداری کرده‌اند زیرا نمی‌خواهند که کنفرانس امنیتی مونیخ به تریبونی برای تبلیغات روسیه تبدیل شود.»

کنفرانس امنیتی مونیخ قرار است همزمان با سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از 28 تا 30 بهمن در آلمان برگزار شود. به گفته سازمان دهندگان این نشست، رهبران بیش از 45 کشور جهان از جمله 50 وزیر خارجه و 30 وزیر دفاع به پنجاه و نهمین دوره کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ دعوت شده‌اند.

هویزگن نام اعضایی از اپوزیسیون ایرانی که به این کنفرانس دعوت شده‌اند را اعلام نکرده، ولی اعضای اپوزیسیون روسیه که به کنفرانس امنیتی مونیخ دعوت شده‌اند، میخائیل خودورکوفسکی، گاری کاسپاروف، دمیتری موراتوف و نیز همسر الکسی ناوالنی، زندانی سیاسی سرشناس هستند.

در سال‌های گذشته همیشه وزرای خارجه جمهوری اسلامی در این نشست دعوت می‌شدند. سال گذشته نیز، با وجود مخالفت‌های بسیار، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در کنفرانس مونیخ شرکت کرد.

تحلیل‌گران می‌گویند که دعوت از اپوزیسیون کشورهای ایران و روسیه، به جای مقامات دولت‌های این دو کشور در شرایط کنونی می‌تواند امکان همکاری گروه‌های اپوزیسیون و همبستگی جهانی با جنبش اعتراضی مردم ایران را تقویت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید