جوزپ بورل: از تلاش‌ برای احیای «برجام» عقب‌نشینی نمی‌کنم

وال‌استریت ژورنال احتمال احیای توافق هسته‌ای برجام را «حداقل» دانسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران و حمایت تسلیحاتی جمهوری اسلامی از روسیه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی گفت، او تلاش‌های خود را برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» متوقف نخواهد کرد.

بورل این اظهارات را در راه بازگشت از کی‌یف و به خبرنگار روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفته است. بر اساس این گزارش که دوشنبه 17 بهمن منتشر شد، بورل مدعی شده است که منتقدان احیای برجام خطر دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای را شاید به درستی ارزیابی نمی‌کنند.

او در این زمینه خاطرنشان کرد: «برای جلوگیری از تبدیل جمهوری اسلامی به کشوری هسته‌ای، تا جایی که من می‌دانم هیچ طرح جایگزینی به جای این توافق وجود ندارد.»

وال‌استریت ژورنال نیز در این زمینه نوشته است، همزمان با افزایش بی‌تفاوتی دولت بایدن به سرنوشت برجام، منتقدان این توافق هسته‌ای معتقدند که تلاش‌های جوزپ بورل در چارچوب «دلبستگی» اروپا به این توافق است.

این روزنامه افزوده است، با وجود این‌که فرانسه، بریتانیا و آلمان هنوز از احیای توافق هسته‌ای سال 2015 حمایت می‌کنند، اما اکثر دیپلمات‌های اروپایی از احتمال احیای این توافق ناراحت هستند.

پس از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که احیای برجام دیگر در دستور العمل دولت بایدن نیست.

بورل با اشاره به انتقادها علیه عملکرد اروپا درباره چگونگی واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران گفت، در آخرین تماس خود به حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته است: «مجازات اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید...اگر به این راه ادامه دهید، دستیابی به هرگونه توافق سیاسی را غیرممکن خواهید کرد.»

بورل در بخش دیگری از اظهارات خود گفت، حتی اگر جمهوری اسلامی از برخی مطالبات خود برای احیای برجام عقب‌نشینی کند، او درباره واکنش احتمالی آمریکا اطلاعی ندارد. به گفته بورل، سرکوب اعتراضات در ایران و حمایت تسلیحاتی تهران از مسکو، بر تصمیمات سیاسی دولت بایدن تاثیر گذاشته است.

این سیاستمدار 75 ساله اسپانیایی افزود، اگر تهران اقدامات بیشتری برای حمایت تسلیحاتی از روسیه انجام دهد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 «بسیار کمتر خواهد بود.»

وال‌استریت ژورنال در همین زمینه احتمال احیای توافق هسته‌ای برجام را «حداقل» دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید