تلاش روسیه برای حملات متعدد به پدافند هوایی اوکراین با استفاده از پهپادهای ایرانی

سازمان‌های اطلاعاتی اوکراین مکان‌های احتمالی برای احداث کارخانه پهپادسازی مشترک ایران و روسیه را شناسایی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام امنیتی ارشد اوکراین به مجله «نیوزویک» گفته است که روسیه قصد دارد با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی که به زودی در اختیار مسکو قرار می‌گیرد، پدافند هوایی اوکراین را با هجوم انبوه پهپادها فلج کند.

ودیم اسکیبیتسکی، قائم‌مقام «مدیریت اصلی اطلاعات» وزارت دفاع اوکراین، به این مجله گفته است که روسیه قرار است به زودی محموله‌ای جدید از هواپیماهای بدون سرنشین «شاهد-131» و «شاهد-136» از تهران دریافت کند.

به گفته وی، روسیه نیاز دارد انبارهای تسلیحاتی خود را مجددا پر کند، اما در همین مدت هم تلاش خواهد کرد از آنچه در انبارهایش مانده است به موثرترین شیوه استفاده کند.

اسکیبیتسکی زمان دقیقی برای دریافت پهپادهای ایرانی توسط روسیه ذکر نکرد، اما گفت که مسکو معمولا در دسته‌های 250 تا 300 تایی هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری از تهران دریافت می‌کند.

او گفت نیروهای روسی تا به امروز تقریباً 660 هواپیمای بدون سرنشین شاهد استفاده کرده‌اند، اما ظاهرا ذخیره آنها 1750 پهپاد است. اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین اوایل ژانویه گفته بود که روسیه 88 درصد از ذخایر پهپادهای شاهد خود را استفاده کرده است.

قائم‌مقام مدیریت اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین تاکید کرد ارتش روسیه قصد دارد پهپادهای جدید را برای هجوم انبوه به اوکراین استفاده کند تا بدینوسیله پدافند هوایی این کشور را فلج کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» روز یکشنبه گزارش داده بود که تهران و مسکو به دنبال احداث یک کارخانه پهپادسازی در خاک روسیه با ظرفیت تولید حداقل 6000 هواپیمای بدون سرنشین طراحی شده توسط سپاه پاسداران هستند. یک هیئت ایرانی در اوایل سال جاری به مسکو سفر کرد تا از مکان تعیین‌شده برای تاسیس این کارخانه بازدید کند.

اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت و دفاع ملی اوکراین، ماه پیش به روزنامه «کی‌یف پست» گفته بود که سازمان‌های اطلاعاتی اوکراین مکان‌های احتمالی برای احداث کارخانه پهپادسازی مشترک ایران و روسیه را شناسایی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size