رادیو فرانسه: پاریس با حمایت از معترضان مواضع خود را نسبت به تهران تغییر داده است

امانوئل مکرون مراتب احترام و تحسین خود برای زنان ایرانی در چارچوب انقلابی که آنها رهبری می‌کنند را اعلام کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان خاورمیانه به رادیو بین‌المللی فرانسه گفته‌اند که پاریس طی ماه‌های اخیر مواضع خود نسبت به تهران را تغییرات عمده داده و وزن خود را پشت سر مخالفان حکومت ایران انداخته است.

فرانسه اخیرا به عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا امینی، دختر 22 ساله سقزی که قتل وی به دست گشت ارشاد جمهوری اسلامی باعث آغاز خیزش مردمی ضدحکومتی در سرتاسر ایران شد، پناهندگی داد.

داوید ریگوله-روز، کارشناس خاورمیانه، در این باره به رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید: «اینکه فرانسه به مرتضایی ویزا داده نشان می‌دهد که پاریس در حال تغییر موضع‌ در قبال تهران است. می‌شود آشکارا گفت که روابط دو طرف افتضاح است.»

مرتضایی روز شنبه پس از آنکه وزارت خارجه فرانسه به درخواست وی برای پناهندگی پاسخ مثبت داد، وارد پاریس شد. پس از مرگ دخترخاله‌اش در بازداشتگاه، مقامات ایرانی علت مرگ وی را «سکته قلبی» اعلام کردند. با این حال، مرتضایی روایت دیگری را پیش کشید و گفت مهسا به علت «ضربه شدید به سر» به قتل رسیده است.

به گفته او: «از وقتی با رسانه‌های خارجی مصاحبه ‌کردم، پیام‌هایی دریافت کردم مبنی بر اینکه یا ربوده می‌شوم و به ایران بازگردانده می‌شوم یا اینکه مستقیماً به قتل می‌رسم. به همین خاطر هم از فرانسه تقاضای پناهندگی کردم.»

به گفته رادیو بین‌المللی فرانسه، روابط پاریس و تهران اخیرا به قهقرا رفته است. فرانسه در برابر سرکوب معترضان ضدحکومتی توسط تهران مواضع سفت و سخت گرفته و آن را محکوم کرده است. موضوع هفت تبعه فرانسوی که در ایران زندانی هستند نیز وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

در اواسط نوامبر، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از چهار زن کنشگر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در پاریس استقبال و مراتب «احترام و تحسین» خود برای زنان ایرانی «در چارچوب انقلابی که آنها رهبری می‌کنند» را اعلام کرد. تهران اظهارات وی را محکوم کرد و آنها را «تاسف‌بار و شرم‌آور» خواند.

موضع‌گیری پاریس علیه تهران در باب قضیه اتمی ایران، و خشم رژیم ایران بابت کاریکاتورهای انتقادی نشریه «شارلی ابدو» نیز از دیگر دلایل تیره و تار شدن روابط پاریس و تهران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید