بالن تجسسی سرگردان چین پس از نوردیدن آسمان آمریکا سرنگون شد

بر اساس گزارش مرکز آمریکایی «واشینگتن ادمینر»، این نوع بالن‌ها رادارگریز و از قابلیت حمل بمب هسته‌ای کوچک برخوردارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها از ایالات متحده آمریکا حاکی است که بالن تجسسی سرگردان چین سرنگون شده و حریم هوایی منطقه سقوط آن، مسدود شده است.

به گزارش رسانه‌های آمریکا همزمان با اقدام به سرنگونی این بالن تجسسی حریم‌ هوایی کارولینای شمالی و جنوبی مسدود شده است. وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اما از هر گونه اظهارنظر درباره تصمیم به بستن هوانوردی در آسمان کارولینای شمالی و جنوبی خودداری کرده است.

شرکت هواپیمایی فدرال آمریکا در پی اعلام اقدام برای سرنگونی بالن چینی از بسته شدن 3 فرودگاه در محدوده این عملیات خبر داد.

پیش از آن جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا شنبه 15 بهمن اعلام کرد که ایالات متحده، تکلیف بالن مشکوک به جاسوسی چین که هنگام پرواز بر فراز ایالات متحده، ردیابی شده را «روشن خواهد کرد.»

این موضع بایدن در پاسخ به این پرسش بود که آیا آمریکا، بالن در حال پرواز در حریم هوایی خود را سرنگون خواهد کرد، آن‌هم در حالی که که واشینگتن پرواز این بالن را «نقض آشکار» حاکمیت آمریکا قلمداد کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، توصیه وزارت دفاع «پنتاگون» برای سرنگون‌کردن بالن را از بیم سقوط لاشه آن بر شهرها، رد کرده بود.

ویژگی‌های فنی بالن‌های جاسوسی

پرواز این هفته بالن «جاسوسی» چین بر فراز آمریکا، باب بحث درباره ویژگی بالن‌های جاسوسی به عنوان ابزاری با توانمندی‌های گوناگون و برتر از ماهواره‌ها را افزون بر قابلیت آنها برای حمل یک بمب هسته‌ای کوچک، گشود.

به نظر ویلیام کیم، کارشناس نظارت بر بالن‌ها در اندیشکده «ماراتون انیشیاتیو» در واشینگتن، این دستگاه‌ها ابزار نظارتی قدرتمندی هستند که به دشواری می‌توان آنها را سرنگون کرد.

مزیت بالن در مقایسه با ماهواره

کیم افزود که ماهواره‌ها به طور فزاینده‌ای در برابر حمله از زمین و فضا آسیب‌پذیرند در حالی که بالن‌ها مزایای فراوانی دارند که از توانایی آنها برای رادارگریزی آغاز می‌شود.

این کارشناس نظارت بر بالن‌ها خاطرنشان کرد: «بالن از موادی ساخته شده که نور را بازتاب نداده و فلزی نیست. بنابراین حتی اگر بسیار بزرگ باشد، رصد آن دشوار خواهد بود و از آنجایی که دستگاه‌های جاسوسی و کل محموله آنها کم‌ وزن است، رصد کردن آن دشوار است.

به گفته او بر خلاف ماهواره‌های جاسوسی که باید در مدار بمانند، بالن‌ها همچنین از این مزیت برخوردارند که موقعیت ثابتی را نسبت به هدف، حفظ کرده و «می‌توانند ماه‌ها برفراز همان نقطه پرواز کنند.»

رادارگریزی

بالن‌های جاسوسی که ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم از آنها برای پرتاب بمب استفاده می‌کرد، اکنون پیچیده‌تر شده‌ و می‌توانند تا ارتفاع 200 هزارپا، پرواز کنند.

بر اساس گزارش مرکز آمریکایی «واشینگتن ادمینر»، این بالن‌ها همچنین رادارگریزند و می‌تواند بمب هسته‌ای کوچکی را حمل کند که اگر در جو منفجر شود، شبکه برق را از میان برده و سیستم‌های الکترونیک را در سطح بسیاری از ایالت‌ها، نابود می‌کند.

در گزارش سال 2015 سازمان فرماندهی و سیاست آمریکا، دیوید استاکنبرگ، سرگُرد نیروی هوایی و یکی از کارشناسان برجسته پالس‌های الکترومغناطیسی کشور هشدار داد که قابلیت بالن‌ها در حمل بمب هسته‌ای، تهدیدی خطرساز برای امنیت ملی آمریکاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید