آمریکا درباره هر گونه پشتیبانی از روسیه به ترکیه هشدار داد

اخیرا ترکیه تحت تاثیر فشارهای غرب به خطوط هوایی روسیه و بلاروس اعلام کرده که احتمالا ارائه قطعات یدکی، سوخت و سایر خدمات به هواپیماهای روسی و بلاروسی را متوقف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا طی دو روز گذشته و در راستای در تنگنا قرار دادن هرچه بیشتر روسیه به‌دلیل تهاجم پوتین به اوکراین، درباره پشتیبانی و صادرات مواد شیمیایی، ریزتراشه‌ها و دیگر محصولات دارای کاربری جنگی علیه اوکراین، به ترکیه هشدار داد.

این هشدار در نشست روزهای پنج‌شنبه و جمعه 13 و 14 بهمن میان برایان نلسون، مسئول ارشد تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا با مقامات دولتی و بخش خصوصی ترکیه برای ترغیب به همکاری بیشتر در زمینه ممانعت از صادرات این دست از کالاها به روسیه، مطرح شد.

نلسون در سخنرانی خود خطاب به مدیران بانکی ترکیه گفت که افزایش قابل‌توجه صادرات در بازه یک‌سال به روسیه باعث می‌شود شرکت‌های ترکیه، «مشخصا در معرض ریسک اعتبار و تحریم‌ها قرار گرفته» یا دسترسی به بازارهای کشورهای «جی 7 » را از دست بدهند.

تهدید به تحریم

نلسون افزود که مدیران بانکی باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای جلوگیری از معاملات مربوط به انتقال احتمالی فناوری چندمنظوره که می‌تواند مورد استفاده مجتمع نظامی-صنعتی روسیه قرار گیرد، انجام دهند.

او با ترغیب بانکداران ترکیه برای بررسی بیشتر معاملات مرتبط با روس‌ها، خاطرنشان کرد آلیگارش‌های روس به خرید املاک، مستغلات و قایق‌های تفریحی در ترکیه ادامه می‌دهند.

«رویترز» شنبه 15 بهمن به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نوشت که نلسون و هیئت همراه، طی جلساتی در آنکارا و استانبول، روی موضوع ده‌ها میلیون دلار صادرات به روسیه انگشت گذاشتند که نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

عدم دور زدن تحریم‌ها

نلسون همچنین در گفت‌وگوهای جداگانه با شرکت‌های ترکیه به ترفندهای مسکو برای دورزدن محدودیت‌های غرب در صادرات مجدد پلاستیک، لاستیک و نیمه‌هادی‌های به‌کار رفته در کالاهای صادراتی مورد استفاده ارتش نیز اشاره کرد.

او در ادامه گفت: «پس از انجام اقداماتی در سال گذشته در جهت زیر فشار گذاشتن مسکو برای پایان دادن به جنگ، اکنون ایالات متحده روی موضوع دور زدن تحریم‌ها از سوی روسیه متمرکز شده است».

به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه روسیه در پی تهاجم نظامی پوتین به اوکراین، کانال‌های عرضه از هنگ‌کنگ، ترکیه و دیگر مراکز تجاری باز ماندند، به‌ویژه که آنکارا، به عنوان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، به شکلی مبنایی با تحریم‌های گسترده اعمال شده علیه مسکو مخالف بود، اما در عین حال اعلام کرد که از اعمال چنین تحریم‌ها، خودداری نخواهد کرد.

«رویترز» به نقل از بیانیه شرکت «هاواس»، بزرگترین ارائه دهنده خدمات زمینی ترکیه، به خطوط هوایی روسیه و بلاروس در 31 ژانویه گذشته اعلام کرد که احتمالا ارائه قطعات یدکی، سوخت و سایر خدمات به هواپیماهای روسی ساخت آمریکا را در راستای تحریم‌های غرب، متوقف خواهد کرد.

پنج بانک ترکیه نیز در سپتامبر گذشته، استفاده از سیستم پرداخت روسیه «میر» را پس از اقدام خزانه‌داری آمریکا در تحریم رئیس این مرکز، تعلیق کرد و به حامیان مسکو نیز در مورد دور زدن این تحریم‌ها هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید