چین: برای حل و فصل موضوع بالن با مقامات آمریکایی تماس گرفتیم

وزیر خارجه آمریکا سفر رسمی خود به پکن را تحت تاثیر بحران بالن چینی به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال پرواز یک بالن چینی بر فراز آسمان ایالات متحده آمریکا و افزایش تنش‌ها بین دو کشور، وزارت خارجه چین اعلام کرد، وانگ یی، مدیر کمیسیون امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست این کشور، جمعه 14 بهمن در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چگونگی برخورد "«آرام و حرفه‌ای» با حوادث مقطعی و «گاه بی گاه» بین دو کشور بحث و گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه چین، شنبه 15 بهمن،در بیانیه‌ای افزود، وانگ یی در این تماس تلفنی بر ضرورت ارتباط در وقت مناسب و خودداری از هرگونه اشتباه محاسباتی تاکید کرده است.

پرواز یک بالن چینی بر فراز مراکز حساس و نظامی آمریکا، به سوژه‌‌ای خبرساز در سطح داخلی و جهانی تبدیل شده است. وزارت خارجه چین اعلام کرده است که برای پرواز این بالن «دلایل متقاعده‌کننده» دارد.

این وزارت‌خانه همچنین سیاست‌مداران و رسانه‌های آمریکایی را متهم کرد که از وضعیت موجود برای «لکه‌دار کردن» اعتبار چین سوءاستفاده می‌کنند.

وزارت خارجه چین در این بیانیه افزود: «چین همواره با دقت زیادی به قوانین بین‌المللی پایبند است و به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام می‌گذارد.»

به گفته شماری از قانون‌گذاران آمریکایی، این رویداد نه تنها نقض حاکمیت آمریکا است، بلکه نشان می‌دهد که ابتکارعمل‌های دیپلماتیک اخیر حزب حاکم در چین، بیانگر بروز تحولی اساسی در سیاست این کشور نیست.

در ادامه واکنش‌ها به این خبر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سفر رسمی خود به پکن را تحت تاثیر بحران بالن چینی به تعویق انداخته است.

مقامات آمریکایی ضمن اعلام این‌که این بالن «جاسوسی» بوده است، خبر داده‌اند که دومین بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید